Wielki triumf nad ZSRR

2015-05-27, 09:59   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Cliff
Latem 1976 roku odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Montrealu. Podczas tych zawodów Polscy siatkarze zdecydowanie nie pozwolili się nudzić kibicom znad Wisły.

W fazie grupowej, która trwała od 18 do 25 lipca zostały rozegrane 4 spotkania, biało-czerwoni ze wszystkich wyszli zwycięsko. Inauguracyjny mecz odbył się z reprezentacją Korei Południowej i zakończył wynikiem 3:2. kolejnym przeciwnikiem Polaków byli reprezentanci gospodarzy, jednak nasi siatkarze bez problemu pokonali ich 3:0. 23 lipca 1976 roku odbył się mecz między reprezentantami Polski i Kuby, który zakończył się kolejnym zwycięstwem biało-czerwonych 3:2. Ostatnim rywalem Polaków w fazie grupowej była Czechosłowacja, która również została pokonana 3:1. W meczu półfinałowym biało-czerwoni zmierzyli się z reprezentantami Japonii, w 5-setowym meczu ostatecznie wygraną odnieśli Polacy.

30 lipca 1976 roku rozegrał się wielki finał. Mecz rozpoczął się o 2:30 w nocy czasu polskiego. Z pewnością wielu Polaków nie mogło zasnąć tej nocy. Przeciwnikami była drużyna ZSRR, która była faworytem finału, gdyż w olimpijskich rozgrywkach nie przegrała ani jednego meczu. Jednak reprezentanci Polski byli bardzo dobrze przygotowani i nie mieli zamiaru nikomu oddać zwycięstwa. Walka była zacięta. Pojedynek trwał 5 setów, do stanu 7:7 obie drużyny nie dawały za wygraną. Jednak Polacy ruszyli do bezwzględnego ataku i nie stracili już żadnego punktu. Tym samym reprezentacja Polski mężczyzn w piłce siatkowej zdobyła złoty medal Igrzysk Olimpijskich.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.