Wydarzyło się: Agata Kaczmarek z rekordem polski w skoku w dal

2015-08-10, 10:18   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. pixabay.com/morzaszum
W dniu 6 czerwca 1988 roku w Lublinie Agata Kaczmarek ustanowiła niepobity do dzisiaj rekord Polski w skoku w dal kobiet. Uzyskany przez nią rezultat to 6,97 m.

Dotychczas żadna Polka nie zdołała przekroczyć granicy 7 metrów w skoku w dal. Wynik osiągnięty przez Agatę Kaczmarek utrzymuje się na listach polskich rekordów od 27 lat. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie rezultat ten miał zostać poprawiony. Na zakończonych ostatnio 91. Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce złoty medal w skoku w dal zdobyła Teresa Dobija z wynikiem o prawie pół metra gorszym od Kaczmarek (6,43 m). Z kolei najlepszym w tym roku rezultatem w kraju może poszczycić się Anna Jagciak (6,57 m).

Uzyskana przez Kaczmarek rekordowa odległość pozwoliłaby jej realnie myśleć o medalu podczas zbliżających się mistrzostw świata w Pekinie. W tym roku tylko trzy zawodniczki skakały dalej od niej. Kaczmarek zajmowałaby czwarte miejsce w światowych tabelach ex aequo z Amerykanką Brittney Reesse.

Poza rekordem Polski Agata Kaczmarek może poszczycić się brązowym medalem zdobytym w 1997 roku w Paryżu podczas Halowych Mistrzostw Świata. Polka trzykrotnie startowała też na olimpiadzie (Seul 88, Barcelona 92 i Atlanta 96). Najwyższą, szóstą lokatę zajęła w Stanach Zjednoczonych, gdzie zbliżyła się do swojego rekordowego wyniku (6,90 m). Była dwukrotną finalistką mistrzostw świata (93 i 95) oraz mistrzostw Europy (94). W 1988 roku zdobyła Złote Kolce – nagrodę dla najlepszej polskiej lekkoatletki sezonu.

Rekord Polski Agaty Kaczmarek nie jest najdłużej utrzymującej się rekordem kraju. W 1976 roku Ludwika Chewińska z Gwardii Warszawa ustanowiła rekord Polski w pchnięciu kulą – 19,58 metrów. Miesiąc później Irena Szewińska na igrzyskach olimpijskich w Montrealu przebiegła jedno okrążenie stadionu w czasie 49,28 sekund. Oba wyniki mają szansę jeszcze długo przetrwać w annałach polskiej lekkoatletyki jako rekordy Polski.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.