Zimowe Uniwersjady

2012-05-16, 10:48   A A A   drukuj   Krzysztof Szujecki

W Polsce dwukrotnie odbyły się zimowe Uniwersjady. O przebiegu rywalizacji pisze Krzysztof Szujecki.

Dwukrotnie powierzono Polsce organizację zimowej Uniwersjady – w 1993 i 2001 roku. To największe zawody, jakie w sportach zimowych organizowała Polska, choć o nie najwyższym poziomie sportowym, który odbiega od prezentowanego przez zawodników startujących na mistrzostwach świata, czy mistrzostwach Europy.

Uniwersjada w 1993 roku

XVI zimowa Uniwersjada odbywała się w dniach 5–14 lutego 1993 roku. Zawody sportowe odbywały się w Zakopanem, Nowym Targu i Tarnowie. W rywalizacji uczestniczyło ponad siedmiuset sportowców z 42 krajów. Uczestnicy zmagań rywalizowali w sześciu dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym, biathlonie, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym i short tracku. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła drużyna Japonii (18 medali, w tym 6 złotych), a reprezentanci Polski zajęli w tym zestawieniu miejsce szesnaste. Zdobyli pięć medali – trzy srebrne i dwa brązowe.

Uniwersjada w 2001 roku

XX zimową Uniwersjadę zorganizowano w dniach 7–17 lutego 2001 roku. Nieco ponad 1000 sportowców z 41 państw, którzy przyjechali do Zakopanego, walczyło na obiektach sportowych w Zakopanem, Kościelisku, Nowym Targu, Krynicy, Szczawnicy i Oświęcimiu. W programie Uniwersjady znalazły się następujące dyscypliny: narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne, biathlon, łyżwiarstwo figurowe, short track i hokej na lodzie – identycznie jak na XVI Uniwersjadzie. Najwięcej medali wywalczyła ekipa rosyjska (31 medali, w tym 14 złotych). Znakomicie wypadli też nasi zawodnicy, którzy spisali się o wiele lepiej niż osiem lat wcześniej. Zdobyli bowiem aż czternaście medali – osiem złotych, trzy srebrne i trzy brązowe.