Zmarł Andrzej Niemczyk

2016-06-02, 17:34   A A A   drukuj  

fot. Wikimedia Commons/Paweł Strykowski
W czwartek w wieku 72 lat zmarł Andrzej Niemczyk, wybitny trener siatkarski. Prowadzona przez niego reprezentacja Polski zdobyła dwa razy mistrzostwo Europy – w 2003 i 2005 roku.

Niemczyk urodził się 16 stycznia 1944 roku w Łodzi. Grał w siatkówkę na pozycji rozgrywającego w miejscowych klubach Społem i Anilanie oraz Stali Mielec. Był powoływany do kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych.

Karierę zawodniczą zakończył w połowie lat 60. Był absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Szybko został trenerem. – O jego zdolnościach przekonaliśmy się prawie natychmiast. Z ChKS Łódź zdobył mistrzostwo Polski – dodaje Władysław Pałaszewski, który w 1977 roku był w Finlandii na mistrzostwach Europy kobiet, a reprezentację kobiet prowadził Andrzej Niemczyk.

- Przed startem powiedział, że chce zdobyć medal. Jak nie będzie miejsca na podium, to rezygnuje. Było czwarte miejsce. Andrzej okazał się człowiekiem honorowym i złożył dymisję – wspomina Władysław Pałaszewski.

- Nie dotrzymałem obietnicy. Dlatego podziękowałem za współpracę i wyjechałem za granicę – mówił w jednym z wywiadów.

Następnie wiele lat spędził za granicą, prowadził m.in. dziesięć lat żeńską reprezentację Niemiec. Odnosił sukcesy z klubowymi zespołami Niemiec i Turcji.

Powtórną szansę prowadzenia reprezentacji otrzymał w 2003 roku, kiedy przejął zespół po Zbigniewie Krzyżanowskim.

- Odniósł wielki sukces, a dwa lata później go powtórzył.

W ostatnich latach był komentatorem Polsatu Sport, pisał felietony. Cieszył się ogromną popularnością wśród dziennikarzy. 

- Ze śmiercią Andrzeja Niemczyka odchodzi kawał historii polskiej siatkówki...

Rodzinie zmarłego SportowaHistoria.PL składa wyrazy współczucia.
Powrót | Źródło: PZPS
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.