Zmarł Bohdan Wacław Tomaszewski

2015-02-27, 14:46   A A A   drukuj  

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dziennikarstwo sportowe poniosło, kolejną stratę. 27 lutego 2015 roku zmarł Bohdan Wacław Tomaszewski przedwojenny wicemistrz Polski juniorów w tenisie ziemnym. Był uznawany za legendę i symbol polskiego dziennikarstwa sportowego.

Jako dziennikarz komentował letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, jego głos towarzyszył nam podczas transmisji z największych imprez lekkoatletycznych, tenisowych i kolarskich.

Pracę dziennikarską rozpoczął w „Kurierze Szczecińskim” w 1946 roku, będąc jednocześnie zawodnikiem w SKT Szczecin (1945–1948). W 1948 roku zostaje dziennikarzem sportowym w „Expressie Wieczornym”. W 1955 został sprawozdawcą radiowym, a następnie telewizyjnym. Debiutując podczas spotkania Polska - Anglia w Pucharze Davisa. Pracując w Polskim Radiu w czasie stanu wojennego odmówił współpracy. Na antenę powrócił w 1989 roku. W poniedziałkowe wieczory był gościem w Pierwszym Programie Polskiego Radia, podczas Kroniki Sportowej. Ostatnio był związany z kanałem Polsat Sport, komentując mecze Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza.

Był pomysłodawcą turnieju dla młodych adeptów tenisa - Tomaszewski Cup. We wrześniu ubiegłego roku jego imieniem nazwano kort centralny SKT w Szczecinie, na którym co roku rozgrywany jest najstarszy turniej tenisowy w Polsce.

Napisał wiele książek, m.in: "Przeżyjmy to jeszcze raz", "Dziesięć moich olimpiad", "Wimbledon", "Milczące stadiony", "Halo, halo! Tu mikrofony Polskiego Radia w Melbourne". Pisał także scenariusze filmowe: Zaczarowany rower (z Jerzym Suszką), Bokser i Czekam na was w Monte Carlo. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Brał udział w powstaniu warszawskim. Żołnierz ZWZ AK (ps. „Mały”). Po kapitulacji powstania trafił do obozu w Ożarowie.

Rodzinie zmarłego SportowaHistoria.PL składa wyrazy współczucia.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Powrót | Źródło: sport.tvn24.pl/wikipedia/własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.