Zmarł "Mistrz Kontry"

2016-02-14, 18:11   A A A   drukuj  

fot. Wikimedia Commons/Sławek
W nocy z soboty na niedzielę odszedł na zawsze jeden z największych mistrzów szermierki na pięści Wiesław Rudkowski – miał 69 lat.

Urodzony 17 listopada 1946 roku w Łodzi wychowanek łódzkiego RKS jako junior na krajowym ringu pojawił się w 1963 roku, zdobywając w Lublinie tytuł mistrza Polski juniorów w wadze koguciej. Rok później w Kaliszu wywalczył kolejny tytuł mistrza Polski juniorów tym razem w wadze lekkiej. W 1966 roku w barwach warszawskiej „Legii” sięgnął po swoje pierwsze seniorskie mistrzostwo Polski, którego skutecznie bronił przez następnych 9 lat.

Na mistrzowskim ringu międzynarodowym pojawił się na mistrzostwach Europy w Rzymie (1967). Rok później wystartował także na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968) - osiągając ćwierćfinał. Na początku lat 70-tych Wiesław Rudkowski rozpoczął swoją medalową serię: na ME w Madrycie (1971) sięgnął po brąz. Na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) zdobył srebro, przegrywając 2:3 z reprezentantem RFN Dieterem Kottyschem. Na ME w Belgradzie (1973) wywalczył kolejne srebro. Wreszcie na ME w Katowicach (1975) zdobył tytuł mistrza Europy. Sukcesy swoje osiągał w kategorii lekkośredniej.

Dziesięć razy wywalczył indywidualne mistrzostwo kraju, w wadze półśredniej (1966) i lekkośredniej (1967-1975). Po cztery drużynowe tytuły sięgnął z Legią Warszawa. W swojej karierze boksował również w barwach RKS i Widzewa Łódź.

Jako trener Rudkowski prowadził reprezentację Polski seniorów i juniorów.

Rodzinie zmarłego SportowaHistoria.PL składa wyrazy współczucia.
Powrót | Źródło: PZB/polskieradio.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.