Zmarł wicemistrz olimpijski

2015-01-29, 06:29   A A A   drukuj   Stanisław Popek

fot. Wikimedia Commons/Exploti
Zmarł wicemistrz olimpijski, a także dwukrotny medalista w jeździe drużynowej na czas.

Lucjan Lis urodził się w Bytomiu 8 sierpnia 1950 roku, zmarł w poniedziałkowy wieczór w Niemczech, gdzie od lat mieszkał.

Niewątpliwie do jego największych sukcesów należy zaliczyć zdobycie srebrnego medalu w drużynowej jeździe na czas z Edwardem Barcikiem, Stanisławem Szozdą, Ryszardem Szurkowskim podczas igrzyskach olimpijskich w Monachium 1972 roku. Startując indywidualnie w wyścigu ze startu wspólnego musiał się zadowolić jedynie 36 lokatą.

Bytomianin w swojej kolekcji posiadał również złoty medal zdobyty na Mistrzostwach Świata w Barcelonie w 1973 roku wspólnie z Barcikiem, Szozdą i Szurkowskim, a także brąz z Mistrzostw Świata (1971) w Mendrisio jadąc tym razem z Tadeuszem Mytnikiem, Szozdą i Szurkowskim. 

Lis startując w barwach Ruchu Radzionków zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas Mistrzostw Polski w 1970 roku. 

W 1972 roku był drugi w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Bułgarii. Natomiast w roku 1973 zajął siódme miejsce indywidualnie i pierwsze drużynowo w Wyścigu Pokoju oraz zwyciężył w Tour de Pologne.

Pogrzeb Lucjana Lisa odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Rodzinie zmarłego SportowaHistoria.PL składa wyrazy współczucia.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.