Zmarła legenda kieleckiej lekkiej atletyki

2015-02-03, 07:13   A A A   drukuj  

fot. Wikimedia Commons/Exploti
Nie żyje Adam Jóźwik wielokrotny mistrz i rekordzista okręgu w skoku o tyczce, zasłużony trener, działacz i sędzia, legenda kieleckiej lekkiej atletyki.

Urodził się 30 marca 1932 roku w Rakowie (powiat kielecki). Pierwszy znaczący sukces odniósł jako 17-letni uczeń Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, zdobywając mistrzostwo okręgu juniorów w skoku o tyczce z rezultatem 2.53 m. Rekord życiowy 3.74 m ustanowił w 1961 roku. Grał też w siatkówkę (z drużyną Stali SHL Kielce zdobył mistrzostwo województwa kieleckiego) i koszykówkę w trzecioligowych zespołach Zrywu i Budowlanych Kielce. Startował także w podnoszeniu ciężarów. 

Jako lekkoatleta reprezentował barwy LZS Łysica i Budowlanych Kielce, pod koniec lat 50. tworzył sekcję lekkoatletyczną tego klubu, w którym przez wiele lat był trenerem i szefem wyszkolenia. Od 2005 roku szkolił młodych zawodników KKL Kielce. 

Pod jego skrzydłami przygodę z „Królową sportu” rozpoczynała Kamila Chudzik, reprezentantka Polski na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, brązowa medalistka mistrzostw świata w 7-boju z 2009 roku. 

Opiekował się Agnieszką Wroną, mistrzynią i wielokrotną medalistką mistrzostw Polski w skoku o tyczce. Krystyną Smagałą, wicemistrzynią juniorek w 5-boju w 1963 roku. Pierwszy złoty medal z wychowanków zdobył Ryszard Kuzka, mistrz Polski juniorów w rzucie oszczepem w 1965 roku, a ostatni − Michał Zarychta, halowy mistrz Polski juniorów młodszych w 7-boju w 2010 roku.

Żona Henryka (z d. Staneta) zdobywała mistrzostwo Polski seniorek w biegach przełajowych i na 800 m, startowała w reprezentacji naszego kraju, syn Krzysztof jako junior młodszy i junior był medalistą w biegach na 600 m i 400 m przez płotki, płotkarką była synowa Liliana, z sukcesami lekką atletykę uprawiały też wnuczki Marta i Maja.

W latach 1991-99 był prezesem Kieleckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, a wcześniej m.in. sekretarzem zarządu.  Organizował „Czwartki lekkoatletyczne”, a także imprezy dla dzieci, jak i mistrzostwa Polski czy Memoriał Janusza Kusocińskiego z silną międzynarodową obsadą. Sędziował, pisał sprawozdania, wydawał sprzęt, dbał o jak najlepsze przygotowanie bieżni, skoczni i rzutni.

Zmarł w Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.

SportowaHistoria.PL łączy się w bólu z rodziną i bliskimi Pana Adama Jóźwika.
Powrót | Źródło: PZLA
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.