"Dream Team" po polsku
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kto był najlepszym piłkarzem w historii polskiego futbolu. Dla jednych będzie to Ernest Wilimowski, dla innych Gerard Cieślik, a dla jeszcze innej grupy kibiców – Kazimierz Deyna. Stworzenie zespołu składającego się z obiektywnie najlepszych graczy w dziejach rodzimej piłki też nie było zadaniem łatwym, ale autorowi książki „Drużyna marzeń” z 2011 roku wyszło to całkiem nieźle.

Pozycja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Baobab, to klasyczny album. Twarda oprawa, kredowy papier, duża liczba zdjęć, niezbyt obszerne teksty. „Drużyna marzeń” to przede wszystkim coś dla oka – ładnie wydana publikacja zawierająca opowieści o 26 piłkarzach i jednym trenerze. Jej autor, Rafał Paśniewski, w krótkim wstępie do książki pisze: „Oto szeroka kadra Polski wszech czasów, drużyna marzeń. Wybór poparty osiągnięciami tych największych, ale wciąż subiektywny. Ilu bowiem trenerów, znawców czy fanów tej wspaniałej dyscypliny sportu, jaką jest piłka nożna, tyle możliwych konfiguracji reprezentacji Polski”. Trudno nie zgodzić się z autorem, ale też nie sposób zaprzeczyć, że osoby, które wybrał, po prostu musiały znaleźć się na podobnej pozycji.

Czyje sylwetki znajdzie w niej kibic, który zdecyduje się po nią sięgnąć? Na ławce trenerskiej nie ma zaskoczenia – Kazimierz Górski to trener dla Polaków wręcz mityczny, więc każdy inny wybór w przypadku funkcji szkoleniowca byłby niezrozumiały. Dalej też nie ma większego zaskoczenia. W książce znajdują się sylwetki wszystkich postaci, które w powszechnej opinii uważane są za najlepszych polskich piłkarzy w historii. Dominują przede wszystkim „Orły Górskiego”, ale nic dziwnego – złoty i srebrny medal olimpijski, a także trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN to do dziś największe osiągnięcia w dziejach rodzimej piłki kopanej. W albumie znalazło się jednak miejsce dla piłkarzy z innych okresów – jest Ernest Wilimowski, Gerard Cieślik, Stanisław Oślizło, Zbigniew Boniek czy Jerzy Dudek. Nie brakuje więc idoli wielu pokoleń.

Pozycji „Drużyna marzeń” nie należy traktować więc jako subiektywnego rankingu autora. To raczej album stworzony na podstawie powszechnie panujących opinii o najlepszych polskich piłkarzach w historii. Taką też formę ma książka, która powstała przy udziale Oficjalnego Klubu Kibica Reprezentacji Polski. Warto przypomnieć, że Rafał Paśniewski, który obecnie pracuje w Departament Marketingu i Spraw Zagranicznych PZPN, w czasie, kiedy powstawał album, był dziennikarzem wspomnianego klubu zrzeszającego fanów narodowej drużyny. Publikacja jest więc dziełem, które przede wszystkim ma kultywować pamięć o reprezentantach i pozytywnie wpływać na wizerunek związku. Czytelnik nie powinien spodziewać się tego, że znajdzie w nim nowe, odkrywcze informacje.

Album „Drużyna marzeń” jest dziełem w dużej mierze odtwórczym. Autor książki w przypadku opisu każdego piłkarza czy trenera Górskiego korzysta bowiem z kilku lub kilkunastu źródeł – książek i stron internetowych. W opowieściach Paśniewskiego często pojawiają się cytaty, będące na przykład wypowiedzią opisywanego właśnie bohatera. Trudno więc nastawiać się na odkrycie nieznanych wcześniej prawd o zawodnikach. „Drużyna marzeń” przypomina jedynie najważniejsze informacje dotyczące wybitnych reprezentantów Polski. Największe zalety albumu to przede wszystkim liczne i ciekawe zdjęcia oraz wysokiej jakości wydanie. Książa Paśniewskiego to jedna z tych pozycji, po które warto sięgnąć w jakiś długi, zimowy wieczór, aby powspominać drużynę złożoną z piłkarzy, którzy godnie reprezentowali kraj na arenie międzynarodowej.
Data: 2014-05-06 godz. 08:34
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl