Etiopska lekkoatletyka

fot. morguefile.com/DuBoix

Dokładnie nie wiadomo, od kiedy uprawia się sport w Etiopii. Przypuszcza się, że było to przed rokiem 1897, kiedy to trenowano w szkołach i obozach wojskowych.

Sport był ograniczony do uprawiania jedynie w tych miejscach ze względu na brak dostępności do sportowych urządzeń. Pomimo wielu niedogodności sport stawał się coraz bardziej popularny wśród etiopskiego społeczeństwa. 

W 1949 roku został utworzony Etiopski Związek Lekkiej Atletyki, a wkrótce stał się on członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Praktycznie od samego początku działania sportowe były organizowane przez amatorów. Etiopski Związek Lekkiej Atletyki przez ostatnich 60. lat zdobył wiele osiągnięć sportowych. Mógłby on zostać nominowany do najlepiej rozwijających się członków IAAF. Etiopczycy królują w bieganiu na długich i średnich dystansach. W ostatnim czasie pojawiają się medale także na krótkich dystansach oraz na murawach stadionów. Sukcesy te są osiągane dzięki zatrudnieniu trenerów z USA. W celu rozwijania następnych sportowych pokoleń jest budowanych wiele nowych ośrodków szkoleniowych w wielu regionach kraju. Kto nie wie o Abebe Bikili czy o Mamo Wolde? Pierwszy z nich znany jest z tego, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960) biegł w maratonie boso i zdobył złoty medal. Mamo Wolde wygrał zaś maraton podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968). Pisząc o sportowcach warto wymienić również Miruts Yifter – długodystansowca, dwukrotnego zdobywcę mistrzostwa olimpijskiego z Moskwy (1980), jak również Haile Gebrselassie, który do 2004 roku był rekordzistą świata w biegach na 5000 i 10 000 metrów. Można by było wymieniać długo etiopskich biegaczy, którzy osiągali wysokie miejsca podczas zawodów sportowców. Jedno jest jednak pewne, są oni autorytetami dla wielu następnych pokoleń.
Data: 2014-05-16 godz. 07:15
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: eaf.org.et