Notatka z życia: Najwybitniejszy szczypiornista w historii polskiego sportu

fot. morguefile.com/GaborfromHungary

Był najwybitniejszym i jednym z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy ręcznych, a także jednym z najlepszych na świecie. Święcił sukcesy nie tylko z reprezentacją, ale także z drużynami klubowymi, a po zakończeniu czynnej kariery zajął się trenerką, także z pozytywnym skutkiem. Wczoraj minęła 10. rocznica śmierci Jerzego Klempela.

Urodził się 23 kwietnia 1953 roku w Międzylesiu niedaleko Świebodzina. Sportową karierę zaczynał w Gwardii Opole, do której trafił w wieku 15 lat. Co ciekawe, jak wielu wybitnych mistrzów, nie zaczynał od dyscypliny, w której później święcił największe sukcesy. W 1968 roku cieszył się z mistrzostwa polski juniorów wywalczonego na… lodowej tafli. Zaczynał bowiem od hokeja, a dopiero w wieku niespełna 17 lat zdecydował się na szczypiorniaka. Bardzo szybko, bo już w 1970 roku, dostał szansę debiutu w pierwszym zespole Gwardii i tak stał się jej podstawowym zawodnikiem.

Rok później występował już jednak w Śląsku Wrocław, gdyż działacze tego klubu zauważyli jego talent i postanowili wzmocnić nim zespół piłkarzy ręcznych. Z tą drużyną związał się na dłuższy czas, z nią święcił największe triumfy i w jej barwach zadebiutował w kadrze. Ze Śląskiem zdobył osiem tytułów mistrzowskich, trzy razy zwyciężał w Pucharze Polski, a także był bliski triumfu w Pucharze Europy. W 1978 roku wrocławianie dotarli do finału tych rozgrywek, ale ulegli w nim drużynie SC Magdeburg 22:28. Okres gry Klempela w barwach Śląska przypadł na czas największych triumfów sekcji szczypiorniaka tego klubu.

Urodzony w Międzylesiu piłkarz ręczny ma na swoim koncie także sukcesy osiągnę z reprezentacją kraju. Dwukrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich, w 1976 roku przywożąc z Montrealu brązowy medal. Cztery lata później Polska zajęła w Moskwie siódme miejsce, a Klempel został królem strzelców olimpijskiego turnieju z 44 bramkami. Ten sam tytuł udało mu się zdobyć na mistrzostwach świata w 1978 roku, w których reprezentacja uplasowała się na szóstej pozycji. Tym razem trafiał do siatki rywali 47 razy. Tego wyczynu nie udało mu się powtórzyć cztery lata później, ale tym razem lepiej spisał się zespół i Polacy przywieźli z mistrzostw świata w RFN brąz. Oprócz wspomnianych turniejów, Jerzy Klempel brał także udział w rywalizacji o miano najlepszej drużyny świata w 1974 roku. Był to jego debiut na turnieju tej rangi.

Łącznie w kadrze ten zawodnik wystawiany na pozycji prawoskrzydłowego lub prawego rozgrywającego zaliczył ponad 200 oficjalnych meczów, w których zdobył ponad 1100 bramek (brak dokładnych statystyk). Stał się najskuteczniejszym zawodnikiem w historii drużyny narodowej, a jego reprezentacyjna kariera trwała ponad 15 lat. Kilka niepobitych przez wiele lat rekordów ustanowił także w Bundeslidze, w barwach zespołu Frisch Auf Göppingen. Tam też przez kilka sezonów popisywał się strzeleckimi wyczynami, a efektem dobrej gry była trzykrotnie zdobywana korona najskuteczniejszego zawodnika niemieckiej ligi.

Po zakończeniu czynnej kariery w 1991 roku Jerzy Klempel pozostał przy sporcie i zajął się trenowaniem następców. W latach 1996-2003 trenował Śląsk Wrocław, zdobywając z tym zespołem ostatnie w jego historii mistrzostwo Polski. Zmarł 28 maja 2004 roku w wieku zaledwie 51 lat. Choć przez wiele lat na parkietach całego świata wygrywał większość swoich pojedynków z bramkarzami, tę ostatnią walkę, z nowotworem, przegrał. Od momentu jego śmierci w Dzierżonowie co roku odbywa się Memoriał Jego Imienia. Tegoroczna edycja, rozgrywana dziesięć lat po śmierci tego wybitnego sportowca, będzie jedenastą z kolei.
Data: 2014-05-29 godz. 07:49
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl