Lubelska pływaczka

fot. morguefile.com/beat0092

Rok temu, 25 czerwca 2013 roku, w Lublinie zmarła znakomita polska pływaczka i trenerka Joanna Pizoń-Świtkowska. 

Nasza dzisiejsza bohaterka urodziła się 23 stycznia 1961 roku w Lublinie, z tym miastem była związana również jej kariera. Joanna Pizoń-Świtkowska była wychowanką WKS Lublinianka i trenera Witolda Ruzikowskiego. Barwy Lublinianki reprezentowała w latach 1976-1979. Druga połowa lat 70. była dla Joanny Pizoń-Świtkowskiej bogata w sportowe sukcesy. Wówczas dwanaście razy poprawiała seniorskie rekordy Polski. Podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Oslo w 1976 roku Pizoń-Świtkowska zdobyła brązowy medal na dystansie 200 m stylem zmiennym. Joanna Pizoń-Świtkowska to mistrzyni Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Odnosiła również sukcesy w sportowym ratownictwie wodnym. Jest to dyscyplina sportu, która swoje początki w Polsce miała już około 1900 roku, kiedy to w Warszawie rozegrano pierwsze zawody ratowników. Od 2009 roku rozgrywane Mistrzostwa Polski w czerwcu odbywają się na 50-metrowym basenie, na zasadach Międzynarodowej Federacji Ratownictwa, zaś na koniec roku zawody odbywają się na basenie 25-metrowym. 

Joanna Pizoń-Świtkowska była wielokrotną reprezentantką Polski na arenie międzynarodowej. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, po czym powróciła do Lublina, gdzie poświęciła się nauczaniu i trenowaniu następnego pokolenia. Początkowo była trenerem w macierzystej Lubliniance, następnie  szkoliła w UKS Skarpa Lublin, przy Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie. Była również wicedyrektorem w lubelskim Gimnazjum nr 11. Joanna Pizoń-Świtkowska wchodziła w skład rady sportu przy prezydencie Lublina. Trzykrotnie została wybrana do plebiscytowej złotej dziesiątki Kuriera Lubelskiego, gdzie zajęła odpowiednio 7. miejsce (1975), 2. miejsce (1976) oraz 3. miejsce w 1977 roku. 13 marca 2013 roku otrzymała z rąk minister Joanny Muchy odznakę „Za zasługi dla sportu”.

Mąż Joanny Pizoń-Świtkowskiej, Andrzej Świtkowski również jest trenerem pływania, rodzinne pasje przejął ich syn Jan Świtkowski. 
Data: 2014-06-25 godz. 06:31
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl