Nie taka prosta historia Superpucharu

W środę kraj obiegła informacja o odwołaniu Superpucharu Polski. Nierozgrywanie meczu o to trofeum to jednak żadna nowość.

Pierwszy mecz o Superpuchar Polski miał się odbyć 22 czerwca 1980 roku, ale tylko miał, bo w rezultacie nie doszedł do skutku. Legendą owiana jest przyczyna z powodu, której nie doszło do meczu. Jednym z nich miała być napięta sytuacja w kraju, inna mówiła o sportowych przyczynach. Tym samym pierwszym zdobywcą Superpucharu została trzecioligowa Lechia Gdańsk, która pokonała mistrza Polski Lech Poznań 1:0, a było to w 1983 roku. Impreza sukcesu nie odniosła i zapomniano o niej na kolejne cztery lata.

W 1987 roku powrócono do idei Superpucharu Polski na wniosek trenera Kazimierza Górskiego. I tak grano aż do 1993 roku, kiedy to z powodu zawirowań związanych spoza boiskowymi układami w sezonie 1992/1993 mecz o Superpuchar Polski się nie odbył. Kolejne spotkanie, w którym bić się miał mistrz ze zdobywcą pucharu Polski nie odbyło się w 2002 roku. Wówczas podobnie jak w tym roku rywalizować miały Legia Warszawa i Wisła Kraków. Powód? Brak odpowiedniego terminu. W 2003 roku, jakby zapomniano o organizacji imprezy, a rok później o Superpuchar Polski Lech i Wisła walczyły w ramach ostatniej ligowej kolejki. W 2005 roku ponownie mecz się nie odbył. Od 2006 roku grano już nieprzerwanie, aż do minionej środy...

Data: 2012-02-10 godz. 09:07
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl