Najlepsi holenderscy napastnicy

fot. morguefile.com/krosseel

W Holandii jest nacisk na ofensywną taktykę, dlatego też w tym kraju bano się o wielkich napastników, którzy są zagrożeniem dla obrońców i bramkarzy. Holenderscy napastnicy odnoszą sukcesy nie tylko w swoich klubach, ale także na arenie międzynarodowej.

Który holenderski napastnik jest zatem najbardziej utalentowany? Próbując odpowiedzieć na te pytanie, warto przyjrzeć się zawodnikom.

Dirk Kuyt 
To zawodnik z dużą determinacją. Gra na pozycji napastnika lub skrzydłowego. Wraz z reprezentacją Holandii zagrał w 98 meczach i strzelił 24 bramki. 

John Bosman
To świetny napastnik, ale zawsze był w cieniu innych, bardziej znanych zawodników. Gracz, urodzony w 1965 roku, uważany za jednego z najlepszych strzelców Ajaxu Amsterdam i RSC Anderlecht. Występował 30 razy w reprezentacji Holandii i strzelił 17 goli.

Klaas-Jan Huntelaar
Napastnik, który był obiecujący na początku swojej kariery, ale gdy postanowił grać poza ligą holenderską, nie mógł odnaleźć szczytowej formy. Był on jednym z najbardziej utalentowanych napastników Ajaxu Amsterdam, ale nie potrafił grać konsekwentnie w takich klubach jak Real Madryt czy AC Milan.

Pierre van Hooijdonk
Był jednym z najbardziej utalentowanych i niebezpiecznych napastników holenderskich, ale nie udało mu się zabłysnąć, ponieważ miał zbyt dużo problemów dyscyplinarnych. Jest to zawodnik z marokańskim pochodzeniem, znany ze swoich śmiertelnych i dokładnych rzutów wolnych. Grał w różnych klubach, takich jak Celtic Glasgow, Nottingham Forest czy  Feyenoord. W 551 meczach zdobył 348 goli.

Abe Lenstra
Wśród innych holenderskich zawodników nie jest uznawany. Grał w reprezentacji Holandii w latach 1940-59. Zdobył 33 gole w 47 występach. Stał się jednym z legendarnych zawodników SC Heerenveen.

Bep Bakhuys
Grał dla reprezentacji Holandii w latach 1928-37. Zdobył 28 bramek w 23 meczach. Jest drugim holenderskim napastnikiem, który po raz pierwszy zagrał za granicą, dla klubu FC Metz we Francji.

Ruud Gullit
Grał na różnych pozycjach, napastnika, pomocnika czy też obrońcy. Jego wszechstronność sprawiała, że był bardzo cenionym zawodnikiem w drużynie. Gullit był kapitanem Holandii, kiedy to zespół zdobył Puchar Europy w 1988 roku. 

Rob Rensenbrink
Grający na pozycji lewoskrzydłowego lub środkowego napastnika. Zdobył 208 goli w 467 występach.

Ruud van Nistelrooy
Jest przykładem bardzo efektywnego i potężnego napastnika w polu karnym. Będąc w PSV Eindhoven strzelił 62 bramki w 67 meczach. Najwięcej osiągnął w Manchester United, kiedy to wraz z drużyną zdobył 1. miejsce w Premier League, został królem strzelców Premier League a także został uznany za Piłkarza Roku Premier League. Był też najlepszym strzelcem w Holandii w latach 2001-2010.

Faas Wilkes
Grał w reprezentacji Holandii w latach 1946-62 i był uważany za błyskotliwego napastnika, chociaż jego nazwisko nie było spopularyzowane wśród fanów. Zdobył 35 bramek w 38 meczach. W przeciwieństwie do innych holenderskich piłkarzy, Wilkes spędził znaczną część swojego życia poza granicami Holandii. Grał dla Interu Mediolan, Valencii, Levante czy też Xerxes Rotterdam.

Patrick Kluivert
Kluivert uważany jest za zawodnika prostackiego i z kłopotliwą osobowością. Jednak jego zawziętość przyczyniła się do zostania wspaniałym napastnikiem. Jest on obecnie drugim najlepszym holenderskim strzelcem wszech czasów. Strzelił 40 goli w 79 meczach. Był też jednym z najlepszych strzelców podczas Euro 2000.

Dennis Bergkamp
Nie ma wielu piłkarzy, którzy są tak utalentowani jak Bergkamp. Jako napastnik posiadał wszystkie umiejętności, miał doskonałą technikę i wspaniale dryblingował. Odegrał ważną rolę, grając dla Arsenalu.

Robin van Persie
Jest to najlepszy strzelec Holandii. Gdy gra w szczycie formy, może być prawdziwym koszmarem dla obrońców. Ma szybkość, technikę i moc. Zdobył wiele nagród indywidualnych, za najlepszego strzelca czy też najlepszego zawodnika w Premier League.

Marco van Basten
Zawodnik miał potencjał, by być tak dobrym jak Pele czy Maradona, ale w wieku 29 lat musiał zakończyć karierę z powodu kontuzji. Wraz z Ruudem Gullitem i Frankiem Rijkaardem był największą siłą dla AC Milan i reprezentacji Holandii na początku lat 90. Uważany jest na „artystę piłki nożnej”, udało mu się zdobyć kilkadziesiąt wspaniałych goli i potrafił łatwo oszukać obrońców i bramkarzy. W trakcie swojej kariery strzelił 218 goli w 280 występach.

Johan Cruyff
Cryyff zdobył 8 holenderskich tytułów mistrzowskich, 1 tytuł La Liga i 3-krotnie został nagrodzony Złotą Piłką. Największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam i FC Barcelony.
Data: 2014-07-11 godz. 15:06
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: andrzejpavlov.hubpages.com