Powstanie LZS
Za narodziny Ludowych Zespołów Sportowych uznaje się rok 1946. Wtedy to, 10 marca, na II Zjeździe Związku Samopomocy Chłopskiej podjęto uchwałę o konieczności upowszechniania na wsi wychowania fizycznego. Postanowiono na terenie całego kraju przeprowadzić akcję programowo-organizacyjną, której celem było zakładanie ludowych zespołów sportowych.

W kartotekach Związku Samopomoc Chłopska pod numerem „1” zarejestrowany został LZS Czarnowąsy, woj. opolskie.

Rodowód działalności LZS sięga jednak okresu jeszcze wcześniejszego – już w latach 1927/28 w ramach działalności kulturalno-oświatowej Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” powstawały pierwsze koła i kluby sportowe, głównie tam gdzie pojawiali się aktywni działacze i sportowa pasja młodzieży. Kultura fizyczna była przed II wojną światową wpisana w programy również innych organizacji: związków młodzieży, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń strzeleckich czy Towarzystw Uczelni Ludowych.

W 1946 roku Zarząd Główny Samopomocy Chłopskiej wydał poradnik po nazwą Akcja usportowienia wsi, w którym radzono jak organizować imprezy sportowe, szkolić kadry czy rejestrować LZS-y. W tymże samym roku w ramach Przysposobienia Rolniczo-Wojskowego przeszkolona tysiące działaczy z zakresu wychowania fizycznego.
Data: 2014-08-25 godz. 10:37
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: lzs.pl