Notatka z życia: Adam Kensy

fot. Open Clip Art Library

Mimo że w trakcie swojej kariery występował w kilku różnych klubach, dziś najbardziej kojarzony jest z gry w Pogoni Szczecin i Zawiszy Bydgoszcz. Piłkarz, który w 1983 roku został wybrany najpopularniejszym sportowcem ziemi szczecińskiej, dokładnie za dwa miesiące skończy 58 lat.

Adam Kensy urodził się 18 listopada 1956 roku w Białośliwiu. Jego pierwszym klubem byli Czarni Nakło, ale w pierwszej lidze zadebiutował w barwach szczecińskiej Pogoni. Miało to miejsce 9 marca 1975 roku, kiedy „Portowcy” podejmowali Legię Warszawa. Do Szczecina Kensy trafił przez Bydgoszcz, bowiem w latach 1975-1979 reprezentował tamtejszy Zachem. Wkrótce los ponownie związał go z tym miastem, kiedy piłkarz otrzymał powołanie do odbycia służby wojskowej i swój obowiązek spełniał, przez trzy sezonu trenując i grając w bydgoskiej Zawiszy.

W 1987 roku zawodnik występujący na pozycji pomocnika ponownie zawitał do Szczecina i występował w Pogoni do 1989 roku. Łącznie w barwach „Portowców” zaliczył w lidze 334 mecze i zdobył 35 goli. Po zakończeniu szczecińskiego etapu wyjechał na krótko za granicę, gdzie grał w austriackim zespole LASK Linz. Czynił to jako były reprezentant Polski, ale w kadrze zagrał zaledwie trzy razy. W 1983 roku otrzymał powołanie od Antoniego Piechniczka i wystąpił w meczach eliminacji mistrzostw Europy, które rok później odbyły się we Francji. Być może dlatego, że w meczach z ZSRR (dwa) i Portugalią Polacy zdołali ugrać zaledwie jeden punkt, Adam Kensy nigdy więcej nie otrzymał już powołania do kadry.
Data: 2014-09-18 godz. 09:53
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl