Jeden zawodnik, cztery reprezentacje

W Polsce występowanie w kadrze różnych narodów budzi wiele kontrowersji. Co jeżeli zawodnik występował dla czterech reprezentacji?

Czasem historia bywa przewrotna i sprawia, że nie do końca mamy wpływ na swoje losy. Michał Śliwiński, dziś utytułowany reprezentant Polski w kajakarstwie urodził się 5 lutego 1970 roku w Dobrotworze w ZSRR. Dorastał w polskiej rodzinie na Ukrainie. Jego ojciec trenował podnoszenie ciężarów. Przygodę ze sportem rozpoczynał w ukraińskim klubie „Awangard”. W 1988 roku pojechał na Igrzyska Olimpijskie w Seulu w barwach reprezentacji ZSRR. Jego udział zakończył się sukcesem, zdobyciem srebrnego medalu w rywalizacji C-1 na 500 m. Cztery lata później w Barcelonie również był drugi, ale jako reprezentant Wspólnoty Niepodległych Państw.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego występował w barwach ukraińskiej reprezentacji. Dla naszych wschodnich sąsiadów zdobył w sumie osiem brązowych medali Mistrzostw Świata. Po nieudanych dla niego Igrzyskach Olimpijskich w Sydney postanowił zakończyć współpracę z Ukraińcami.

Jeszcze w roku 2000 rozpoczął treningi w warszawskiej Spójni i występy dla narodowej reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach trzy złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale Mistrzostw Świata.

Za swoje osiągnięcia sportowe otrzymał order prezydenta Ukrainy.

Data: 2012-03-06 godz. 10:25
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl