Sport w Chełmży

fot. Wikimedia Commons/Maria Golinski

Chełmża ma bogate tradycje sportowe w wielu dyscyplinach poczynając od wioślarstwa i kajakarstwa poprzez piłkę nożną i lekkoatletykę, a na boksie kończąc.

Działalność klubów sportowych rozpoczęła się jeszcze w czasach przedwojennych, a powstanie „Warty” pierwszego polskiego klubu piłkarskiego notujemy na rok 1913. Po nim w 1926 r. powstała drużyna piłkarska „Jutrzenka”, a później „Pogoń”, od której wywodzi się K.S Legia.
 
Chełmża położona nad Jeziorem Chełmżyńskim stała się kuźnią sportowych talentów. Do największych należał niewątpliwie kajakarz Czesław Błaszkiewicz pływający w Chełmżyńskim Towarzystwie Wioślarskim założonym w 1927 r. szczyt swojej formy osiągnął w 1939 r., kiedy to otrzymał nominację olimpijską do Helsinek. Niestety start uniemożliwił mu wybuch II wojny światowej. Z ChTW wywodzi się również Jolanta Radzikowska – Boehm, znana głównie w Szczecinie trener kadry narodowej żeglarzy klasy Dragon i Saling. Obecnie mieszkająca w Australii Sukcesy we wioślarstwie odnosili również Alfred Riedel oraz w latach sześćdziesiątych Marian Naglewicz i Jerzy Muszytowski
W latach powojennych powstał K.S. „Włókniarz”, zrzeszający żeglarzy i kajakarzy. Klub powstawał w ciężkich latach 50. Kiedy to wielu zawodników i działaczy budowało wspólnie nie tylko budynki, ale również sukcesy sportowców. Wkład w rozwój kajakarstwa i żeglarstwa w Chełmży wnieśli niewątpliwe Stanisław Lewandowski, Leon Grabowski, Feliks Meger, a także Stanisław Zielaskowski.
Data: 2014-11-29 godz. 09:14
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: chelmza.pl