EURO 1976

W 1976 roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyły się w Jugosławii. Były to piąte mistrzostwa Starego Kontynentu.

Podobnie jak w poprzednich edycjach eliminacje odbywały się w ośmiu grupach po cztery zespoły. Najlepsze drużyny rywalizowały w ćwierćfinałach, które ostatecznie wyłoniły czterech finalistów, a były nimi Czechosłowacja, Jugosławia, Holandia oraz RFN. Polska odpadła jeszcze w rywalizacji grupowej, mając gorszy bilans od pierwszych w grupie Holendrów.

W pierwszym półfinale Czechosłowacja zmierzyła się z Holandią. Po regulaminowym czasie gry wynik 1:1. O zwycięstwie tych pierwszych zadecydowała dogrywka, w której bramki zdobyli Zdeněk Nehoda oraz František Veselý. W drugim spotkaniu również po 90. minutach rezultat był nierozstrzygnięty, RFN – Jugosławia 2:2. W dogrywce lepsze okazało się RFN, które ostatecznie wygrało 4:2.

W meczu o trzecie miejsce również o wyniku decydowała dogrywka, w niej lepsi byli Holendrzy, którzy pokonali gospodarzy turnieju 3:2. W wielkim finale na stadionie Crveny Zvezdy w Belgradzie Czechosłowacja podejmowała RFN. Wynik po 90. minutach? 2:2 i tym samym tradycyjna na tym turnieju dogrywka. Jednak, nie dała ona ostatecznego rozstrzygnięcia, a o Mistrzostwie Europy zdecydować po raz pierwszy w historii musiały rzuty karne. Jedenastki lepiej wykonywali piłkarze Czechosłowacji i to oni sięgnęli po mistrzowski tytuł.

Najwięcej bramek podczas jugosłowiańskiego turnieju zdobył reprezentant Niemiec Dieter Müller (4 gole).

Data: 2012-04-07 godz. 12:53