Wydarzyło się: pierwsze zawody na skoczni Skalite w Szczyrku

fot. Przemysław Popek

14 lutego 1937 roku klub WKS Bielsko-Biała zorganizował pierwsze zawody w skokach narciarskich na świeżo wybudowanej skoczni Skalite w Szczyrku. Obiekt umożliwiał osiąganie odległości do 40 metrów.

Położona w centrum Szczyrku tuż obok deptaka nad Żylicą skocznia Skalite została przebudowana tuż po zakończeniu II wojny światowej, przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski w 1948 roku, umożliwiając oddawanie skoków nawet do 70 metrów. Po kilku latach przerwy rozegrano na niej zawody w 1952 roku. Przy 10-tysięcznej publiczności wygrał Antoni Wieczorek przed Janem Kulą, Stanisławem Marusarzem i Jakubem Węgrzynkiewiczem. Pierwszy oficjalny rekord zmodernizowanej skoczni wynosił 63,5 metra, a ustanowił go w 1953 roku Antoni Wieczorek. Wkrótce jego wyniki poprawił o 4,5 metra Aleksander Kowalski.

Przez lata najważniejszymi zawodami odbywającymi się na Skalite był Puchar Beskidów. Trzy pierwsze imprezy tego cyklu (1958-1960) zakończyły się zwycięstwem Władysława Tajnera, stryja Apoloniusza Tajnera – obecnego prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. W późniejszych latach triumfatorami zawodów byli znani zagraniczni skoczkowie, m.in.: Koba Czakadze z ZSRR (1966), reprezentant NRD - Peter Lesser (1967) czy Fin Kalevi Tuhkanen (1973). Ponadto odbywały się na niej regularnie Mistrzostwa Polski. Ostatni konkurs przed gruntowną przebudową skoczni wygrał w 2003 roku świeżo upieczony Mistrz Świata z Predazzo Adam Małysz przed Łukaszem Kruczkiem i Marcinem Bachledą.

Ważnym momentem w historii Skalite było przyznanie Szczyrkowi organizacji Mistrzostw Świata juniorów 2008. Z tej okazji obiekt został na przełomie 2007 i 2008 roku przebudowany, choć nie obyło się bez problemów. Dłużej niż zakładano trwało uzyskanie pozwolenia na budowę od Wojewódzkiego Parku Narodowego, którego tereny przylegają do skoczni. Prace remontowe opóźniła również afera łapówkarska w warszawskiej centrali COS-u związana z organizacją przetargu na modernizację obiektu, który w końcu ukończono na czas, jednak mistrzostwa przełożono do Zakopanego z powodu braku śniegu. Nowa skocznia o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 95 metrze została otwarta przy okazji zawodów Pucharu FIS. Aktualny rekord wynosi aż 116 m i został ustanowiony przez Krzysztofa Leję podczas konkursu Lotos Cup w marcu 2011 roku.
Data: 2015-02-16 godz. 09:05
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl