EURO 1992

Rok 1992 to rok, w którym Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyły się w Szwecji.

Niemal tradycyjnie już na imprezie zabrakło reprezentacji Polski, które nie przebrnęła przez eliminacje. Mistrzostwa te były wyjątkowe po przemianach politycznych, w imprezie wzięła udział reprezentacja zjednoczonych Niemiec. Zaś Związek Radziecki wystąpił jako Wspólnota Niepodległych Państw. Jugosławia, która wywalczyła sobie prawo startu została wykluczona przez ONZ ze względu na sankcje związane z prowadzonym działaniami wojennymi w Bośni. Zamiast Jugosławii zagrała Dania.

Początkowo podobnie jak przed laty rywalizacja toczyła się w dwóch grupach. Grupę A wygrali Szwedzi przed Duńczykami, Francuzami i Anglikami. Z kolei w grupie B najlepsi byli Holendrzy, którzy wyprzedzili Niemców, Szkotów i reprezentację WNP.

W pierwszym półfinale rozgrywanym w Solnie gospodarze, Szwedzi, zmierzyli się z Niemcami. Lepsi po 90. minutach gry okazali się Ci drudzy i to oni zagrali w finale. W rywalizacji Holendrów z Duńczykami w regulaminowym czasie gry było 2:2, po rzutach karny mecz wygrała Dania, która wyeliminowała obrońców mistrzowskiego tytułu.

W wielkim finale Dania, która do imprezy dostała się „rzutem na taśmę" zagrała z Niemcami. Już w 18. minucie meczu John Jensen pokonał niemieckiego bramkarza. Zaś w 78. minucie Kim Vilfort

ustalił wynik spotkania na 2:0. Tym samym EURO 1992 wygrała Dania.

Data: 2012-05-15 godz. 07:34