EURO 1996

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1996 roku odbyły się w Anglii. Euro 1996 było kolejną przełomową imprezą.

Po raz pierwszy w mistrzostwach Starego Kontynentu wzięło udział szesnaście zespołów. Wśród nich zabrakło Polski, która w eliminacyjnej grupie zajęła czwarte miejsce.

W rywalizacji finałowej, grupę A wygrali gospodarze Anglicy przed Holendrami, Szkotami oraz Szwajcarami. W grupie B najlepsza była Francja przed Hiszpanią, Bułgarią i Rumunią. Grupa C zakończyła się w następującej kolejności Niemcy, Czechy, Włochy, Rosja, zaś grupa D Portugalia, Chorwacja, Dania oraz Turcja.

W ćwierćfinale Anglicy w regulaminowym czasie gry zremisowali z Hiszpanią 0:0 i o zwycięstwie tych pierwszych zadecydowały rzuty karne 4:2. Karne rozstrzygnęły również mecz Holandii z Francją 4:5. Niemcy pokonali Chorwację 2:1, zaś Czesi po golu Karela Poborskiego ograli Portugalię.

Tym samym w półfinale Francja zmierzyła się z Czechami. O wyniku meczu ponownie decydowały jedenastki. Te lepiej wykonywali nasi południowi sąsiedzi, którzy wygrali rywalizację 6:5. Rezultatem 5:6 w rzutach karnych zakończyło się również spotkanie Anglii z Niemcami.

W wielkim finale Niemcy zmierzyły się z Czechami. Po 90. minutach gry wynik 1:1, w 95. minucie Oliver Bierhoff przechylił szalę zwycięstwa na korzyść niemieckiej drużyny i to właśnie Niemcy sięgnęły trzeci raz po Mistrzostwo Europy.

Data: 2012-05-19 godz. 13:57