Czy wiesz, że: polski boks zawodowy liczy już prawie 25 lat?

fot. Wikimedia Commons/Sławek

Czy wiesz, że pierwsza polska zawodowa gala bokserska odbyła się w 1991 roku na warszawskim Torwarze? Jej organizatorem był Jerzy Kulej, a w walce wieczoru wystąpił Przemysław Saleta.

Utytułowany, 23-letni wówczas kickbokser stoczył swoją drugą na zawodowych ringach walkę bokserską, za którą zainkasował astronomiczną jak na tamte czasy gażę w wysokości 100 milionów złotych, czyli około 2000 funtów lub 10 000 dolarów. Jego przeciwnikiem był Anglik  Ian Bulloch (10-8-1, 2 KO), anonsowany przez organizatorów gali jako nr 12 w Europie.
Przeciwnik Salety okazał się mało wymagającym rywalem. Pojedynek był zakontraktowany na 8 rund i zakończył się w piątym starciu przez TKO Anglika, choć ten nie był wcześniej liczony.

Walkę wieczoru poprzedziły 3 inne pojedynki bokserskie. W jednym z nich Andrzej Dziewulski niejednogłośną decyzją sędziów pokonał Marka Gruszeckiego, mimo że w ringu przez 3 z 4 rund wyraźnie dominował ten ostatni. Była to pierwsza omyłka sędziowska w historii powojennego polskiego boksu zawodowego.

Całą galę transmitowano w TVP, a  na trybunach warszawskiego Torwaru zasiadło prawie 3 tysiące osób w tym wielu przedstawicieli świata sportu, kultury i biznesu. W narożnikach pojawili się m.in. Marian Kasprzyk, Wiesław Rudkowski, Stanisław Dragan i Grzegorz Skrzecz.
Data: 2015-03-22 godz. 10:29
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: wikipedia.pl/sport.pl/własne