Notatka z życia: Władysław Stachurski

fot. morguefile.com/wintersixfour

Jako zawodnik przez długie lata związany był z klubami warszawskimi, ze stołeczną Legią na czele. Po zakończeniu piłkarskiej kariery zajął się pracą szkoleniowca, której ukoronowaniem było prowadzenie w latach 1995-1996 reprezentacji Polski. Dziś Władysław Stachurski kończyłby 69 lat. Kończyłby, gdyby nie odszedł od nas przed rokiem.

Urodził się 27 marca 1945 roku w Piotrkowicach niedaleko Kielc. Karierę zaczynał jednak w Skrze Warszawa. Później był zawodnikiem SHL Kielce, a także dwóch innych zespołów ze stolicy – Sarmaty i Warszawianki. Do Legii trafił w 1964 roku i spędził w niej siedem sezonów. Mimo że do najbardziej utytułowanego klubu z Warszawy przychodził jako napastnik, występował w nim na prawej stronie obrony. Łącznie w barwach Legii zaliczył 169 oficjalnych meczów, w których zdobył 21 bramek. Jego największymi osiągnięciami w tym zespole były dwa tytuły mistrza Polski oraz dotarcie do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w sezonie 1969/1970. Właśnie podczas gry w klubie z Łazienkowskiej Stachurski zadebiutował także w reprezentacji. Było to 12 października 1969 roku w meczu z Luksemburgiem, który Polska wygrała 5:1. Łącznie w biało-czerwonych barwach zaliczył osiem występów i zdobył jednego gola, w towarzyskim spotkaniu z Irlandią w Dublinie.

Po zawieszeniu butów na kołku Władysław Stachurski zajął się trenerką. Był między innymi szkoleniowcem Zawiszy Bydgoszcz, Widzewa Łódź i Okęcia Warszawa, a także dwukrotnie prowadził pierwszy zespół Legii, doprowadzając go w 1990 roku do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. W latach 1995-1996 był selekcjonerem narodowej kadry, którą poprowadził w czterech spotkaniach. Żaden z tych meczów nie zakończył się zwycięstwem reprezentacji Polski. Władysław Stachurski zmarł 13 marca ubiegłego roku w wieku 67 lat, dokładnie dwa tygodnie przed 68. urodzinami. Przyczyną jego śmierci był zawał serca.

Artykuł na podstawie:

Sylwetka Władysława Stachurskiego na oficjalnej stronie Legii Warszawa, www.legia.com (dostęp 23.03.2014).
Adam Godlewski, Władysław Stachurski. Szkoda, że już się nie pospieramy..., www.pilkanozna.pl (dostęp 23.03.2014).
Kuba Dybalski, Władysław Stachurski. Człowiek dwóch półfinałów - jedyny taki w Polsce, www.gazeta.pl (dostęp 23.03.2014).

Data: 2014-03-27 godz. 07:07
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl