Czy wiesz, że: syn premiera Polski testował bolid Formuły 1?

Czy wiesz, że  Robert Kubica nie był pierwszym Polakiem, który prowadził bolid  Formuły 1? W latach 70-tych samochód wyścigowy zespołu Wolf-Ford testował Andrzej Jaroszewicz – syn ówczesnego premiera Polski.

W drugiej połowie lat 70-tych FIA, czyli Międzynarodowa Federacja Samochodowa zastanawiała się nad organizacją wyścigu Formuły 1 w socjalistycznym kraju. Jednym z kandydatów do organizacji zawodów była Polska, ponieważ posiadała ona tor w Poznaniu spełniający ówczesne wymogi federacji. W czerwcu 1979 roku podczas wyścigów przy okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich przywieziono do stolicy Wielkopolski bolid kanadyjskiego zespołu Wolf-Ford. Za jego sterami usiadł polski kierowca rajdowy Andrzej Jaroszewicz, syn urzędującego wówczas premiera Polski Piotra Jaroszewicza, który pokonał w bolidzie kilka okrążeń poznańskiego toru. Był to model, w którym Jody Scheckter wygrał w 1977 roku Grand Prix Monaco.

W latach 90-tych możliwość testowania bolidu Formuły 1 otrzymał kolejny Polak – Jarosław Wierczuk. Kierowca wyścigowy, który rozpoczął swoją karierę w kartingach, a potem ścigał się w Mistrzostwach Strefy Centralnej, został zaproszony przez team Forti na testy odbywające się na włoskim torze Autodromo dell’Umbria Magione. Uznano, że Polak wypadł słabo i nie zatrudniono go w zespole. W późniejszych latach Wierczuk z powodzeniem startował w wyścigach m.in. niemieckiej Formuły 3 oraz włoskiej Formuły 3000.
Data: 2015-05-03 godz. 09:04