Wydarzyło się: uruchomiono katowicki "Spodek"

fot. Wikimedia Commons/Lestat

9 maja 1971 roku oficjalnie otwarto halę widowiskowo-sportową „Spodek” w Katowicach. Pierwotnie obiekt miał być zlokalizowany w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Budowa hali trwała osiem lat.

Pomysł utworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic powstał już w 1955 roku. W 1959 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na projekt obiektu sportowego. Wygrał ten przygotowany przez zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta, nie mającego do tej pory jakiegoś znaku rozpoznawczego.

Pierwotny projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i dwie pływalnie, które jednak nie zostały wybudowane ze względu na zbyt wysokie koszty przedsięwzięcia. Pierwsze prace konstrukcyjne rozpoczęły się w roku 1964. Wkrótce przerwano je na 18 miesięcy z powodu podejrzeń o błędy konstrukcyjne. Podejrzenia nie sprawdziły się, a prace wznowiono. W 1969 roku został oddany pierwszy budynek – przylegające do Spodka lodowisko, na którym 16 listopada rozegrano pierwszy mecz hokejowy. Na halę przeznaczono 200 mln zł, jednak ostatecznie jej koszt wyniósł ok. 800 mln zł.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 maja 1971 roku w obecności ponad 12 tysięcy gości. Podczas wielkiej gali wystąpił zespół „Śląsk”, piosenkarka Anna German oraz aktorka Ewa Decówna. Dwa lata później Katowiczanie wymyślili pierwszą nazwę dla hali – „Latający Spodek”. Obecnie większość Polaków nazywa go po prostu „Spodkiem”. Obiekt był miejscem organizacji wielu imprez sportowych europejskiej oraz światowej rangi – m.in. Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, Podnoszeniu Ciężarów czy Piłce Ręcznej kobiet, finału Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn czy Mistrzostw Europy w Koszykówce Kobiet.
Data: 2015-05-11 godz. 10:27
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: Spodek.eu/własne