Czy wiesz, że: najstarszy polski olimpijczyk

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy wiesz, że najstarszym polskim żyjącym olimpijczykiem jest hokeista Eugeniusz Lewacki? Liczący blisko 90 lat sportowiec wystąpił ponad pół wieku temu na zimowych igrzyskach olimpijskich w St. Moritz 1948 i Oslo 1952.

Eugeniusz Lewacki urodził się 24 stycznia 1926 roku w Krakowie. W młodości przeniósł się z rodzicami do Krynicy, gdzie zaraził się pasją do hokeja, oglądając mistrzostwa świata w 1931 roku. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do uprawiana tej dyscypliny. Był filarem ataku reprezentacji Polski. Wystąpił na dwóch igrzyskach olimpijskich – w 1948 roku w St. Moritz oraz w 1952 roku w Oslo. Grał również na mistrzostwach świata w RFN w 1956 roku. Rok później zdobył brązowy medal akademickich mistrzostw świata. W kadrze zdobył 26 bramek w 47 spotkaniach.

W trakcie kariery reprezentował barwy dwóch klubów – KTH Krynica, z którym zdobył mistrzostwo oraz trzy razy wicemistrzostwo kraju oraz Gwardii Bydgoszcz, którą doprowadził do dwóch tytułów wicemistrza Polski. Koledzy z drużyny i kibice określali go mianem „króla dobitek”. Był działaczem sportowym oraz członkiem zarządu KTH. Został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Do niedawna najstarszym polskim żyjącym olimpijczykiem był Marian Woyna Orlewicz – wybitny narciarz, uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich w 1936 roku w Garmisch-Partenkirchen. W 2011 roku zmarł w wieku 97 lat.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Data: 2015-05-17 godz. 09:34
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: wikipedia.pl/olimpijski.pl/własne