Czy wiesz, że: Noji codziennie biegał do pracy

fot. arch. pryw. Tomasza Michalaka

Czy wiesz, że Józef Noji, przyjaciel i wielki rywal z tras biegowych Janusza Kusocińskiego, codziennie pokonywał 24 kilometry w drodze do pracy. Dystans ten pokonywał biegiem.

Urodzony w małej wsi Pęckowo koło Wielenia Józef Noji od dziecka przyzwyczajony był to trudnych warunków życiowych, które jeszcze się pogorszyły w 1917 roku po śmierci jego ojca. Pod koniec lat 20-tych w poszukiwaniu pracy przeniósł się do Bydgoszczy, a stamtąd do Torunia, gdzie odbył służbę wojskową w 8 Batalionie Saperów. Po zakończeniu służby powrócił do rodzinnej wsi. Znalazł pracę dorywczą, do której stawiał się codziennie rano po przebiegnięciu aż 24 kilometrów!  Jednocześnie Noji rozpoczął starty w pierwszych zawodach długodystansowych. W 1934 roku jako zupełnie nieznany zawodnik wygrał z krajową czołówką w kolejnej edycji Biegu Narodowego na Przełaj.

W 1936 roku Józef Noji wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w biegu na 5 kilometrów, plasując się na piątej pozycji. Jedna z legend głosi, że Noji był w szczytowej formie Noji i mógł nawet powalczyć o złoty medal. Niestety tuż przed startem zjadł krwawy befsztyk, który mu zaszkodził. Przysłowiowy „befsztyk Nojiego” stał się później synonimem wymówek przegranych polskich sportowców.

Od początku swojej kariery Noji rywalizował ze starszym dwa lata i bardziej utytułowanym Januszem Kusocińskim. Prywatnie panowie darzyli się dużą sympatią. Ich losy w trakcie wojny potoczyły się bardzo podobnie. Noji co prawda nie uczestniczył jak „Kusy” w kampanii wrześniowej, ale później działał czynnie w ruchu oporu. W czerwcu 1940 roku został aresztowany i trafił na Pawiak, a stamtąd po rocznym pobycie deportowano go do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Został rozstrzelany za próbę przemycenia grypsu.

Od 1979 roku organizowany jest co roku międzynarodowy bieg im. Józefa Nojiego na 25 kilometrów. To prawie ten sam dystans, który na początku kariery codziennie pokonywał z domu do pracy.
Data: 2015-06-14 godz. 09:21
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl