Notatka z życia: Andrzej Zawada

fot. Wikimedia Commons

16 lipca 1928 roku w Olsztynie urodził się Maria Andrzej Zawada (pierwszego imienia nie używał), jeden z pionierów polskiej wspinaczki zimowej i polskiego himalaizmu. 

Z zawodu Andrzej Zawada był sejsmologiem, pracował w Instytucie Geofizyki Państwowej Akademii Nauk. Swoją przygodę z górami i wspinaczką, rozpoczął w 1950 roku. Dokonał wielu odkrywczych i spektakularnych przejść w Tatrach i Alpach. W 1959 roku był współautorem pierwszego zimowego przejścia głównej grani Tatr. Był wspaniałym kierownikiem wypraw. Dzięki jego talentowi organizacyjnemu, umiejętności przekonywania do podejmowania wyzwań, walki o nie, entuzjazmu, że to ma sens i wiary w odniesienie sukcesy – Polska wspinaczka osiągnęła tak wiele. W 1970 roku był kierownikiem pierwszej zimowej wyprawy w Hindukuszu. Wtedy właśnie jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył zimą granicę 7000 m. W 1974 roku również po raz pierwszy w historii wraz z Zygmuntem Heinrichem zimował na wysokości ponad 8000 m, gdzie 250 m poniżej wierzchołka Lhotse spędził Boże Narodzenie. W swoim dorobku ma wiele niesamowitych i pierwszych wejść, m.in.: w 1971 roku jako pierwszy wszedł na Kunyang Chhish (7852 m n.p.m.) w Karakorum, w 1973 roku wraz z Tadeuszem Piotrowskim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Noszak (7485 m n.p.m.) w Hindukuszu oraz w 1977 roku był autorem pierwszego przejścia północnej ściany Koh-i Mandaras (6628 m n.p.m.). Andrzej Zawada jako kierownik przewodniczył wyprawie, która w 17 lutego 1980 roku dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy). Wiosną tego samego roku był kierownikiem wyprawy, podczas której Andrzej Czok wraz z Jerzym Kukuczką poprowadzili nową drogę na wierzchołek Mount Everest, najwyższego szczytu Ziemi. Przewodniczył zimowej wyprawie na Czo Oju na przełomie 1984 i 1985 roku, podczas której 12 lutego przez Macieja Berbekę i Macieja Pawlikowskiego został zdobyty szczyt nową, dotychczas niepowtórzona drogą. Trzy dni później zdobyli go Zygmunt Andrzej Heinrich i Jerzy Kukuczka. Przełom 1987/88 roku dla Andrzeja Zawady był dość pracowity, gdyż przewodniczył pierwszej w historii zimowej polsko-kanadyjskiej wyprawie na K2. Niestety nie udało się osiągnąć szczytu, jednak Maciej Berbeka jako pierwszy człowiek przekroczył granice 8000 m w Karakorum. 6 marca 1988 roku zdobył przed-wierzchołek Broad Peak – Rocky Summit.

Andrzej Zawada to również autor filmów i fotografii z wysokogórskich wypraw oraz współautor książek alpinistycznych. 

Zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie po chorobie nowotworowej. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Data: 2015-07-16 godz. 10:48
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl