Krótka historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej

fot. Wikimedia Commons/PerlaT

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (oficjalnie UEFA EURO) to piłkarski turniej odbywający się, co 4 lata pomiędzy narodowymi drużynami. Organizatorem jest Europejski Związek Piłki Nożnej UEFA.

Przed 55. laty po raz pierwszy we Francji zorganizowano Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, wówczas jeszcze pod nazwą Puchar Europy Drużyn Narodowych w piłce nożnej.

Początkowo od 1996 roku brało udział w sumie 16 drużyn, które zakwalifikowały się w rundzie kwalifikacyjnej Mistrzostw Europy, podzieleni zostali na 4 grupy, w każdej były 4 drużyny. Każdy zespół rozgrywał 3 mecze grupowe. Dwie pierwsze drużyny spotykały się w ćwierćfinale, gdzie obowiązywał system pucharowy, przegrany meczu zostawał wyeliminowany. 

Drużyną, która ma najwięcej sukcesów są 3-krotni zdobywcy Mistrza Europy – Niemcy, którzy 6-krotnie walczyli w finale. Hiszpania wygrała 3-krotnie, Francja 2 razy. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich był 4 razy w finale, ale zwyciężył tylko podczas 1. Mistrzostw Europy.

15. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej odbędą się latem 2016 roku we Francji, w których to po raz pierwszy w historii wezmą udział aż 24 drużyny. 
Data: 2015-09-11 godz. 11:26
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl