Roger Federer

fot. Wikimedia Commons/Carine06

Roger Federer to niewątpliwie najlepszy tenisista w historii. Dominuje on na każdej powierzchni i jest dotąd jedynym zawodnikiem, który 17 razy zwyciężył w Wielkim Szlemie.

Roger Federer urodził się 8 sierpnia 1981 roku w Bazylei w Szwajcarii. Matka Rogera Federera - Lynette urodziła się w Południowej Afryce, ojciec Robert jest Szwajcarem. Roger ma jeszcze starszą siostrę Dianę, która przyszła na świat w 1979 roku.  

Roger zaczął grać w tenisa, gdy miał 6 lat. Grał również dobrze w piłkę nożną, ale wieku 12 lat postanowił skupić się jedynie na tenisie. Zamiłowanie do tenisa było w całej rodzinie Rogera, ale tylko on grywał w niego „na serio“. Jako chłopiec, Roger bywał bardzo porywczy. Kiedy się pomylił, potrafił wrzasnąć i rzucić rakietą. Często zdarzało się, że był wyrzucany z kortu za swoje złe zachowanie. Pomimo częstego zdenerwowania wciąż dążył do doskonałości. 

Już gdy grywał jako junior, wiele osób było zaskoczonych jego grą. Szwajcarskie Centrum Treningowe zauważyło jego zdolności i zaprosiło go do zostania jego członkiem. Trzy lata później wstąpił do nowego ośrodka w Biel, w którym to spotkał Petera Cartera – Australijczyka, który został trenerem Rogera. Carter pomagał Rogerowi kontrolować emocje, wzmocnił go psychicznie, a także nauczył różnorodności gry. W 2002 roku Peter Carter zginął w wypadku samochodowym w pobliżu Parku Narodowego Krugera w RPA. Dla Rogera był to wielki cios i miało to na niego duży wpływ. Utrata swojego trenera – bliskiej osoby sprawiła, że Federer stał się bardziej skoncentrowany i w wieku 23 lat został pierwszym Szwajcarem, który wygrał Wimbledon – najbardziej prestiżowy turniej tenisowy. Wtedy Roger zyskał pewną siebie i wygrywał jeden turniej po drugim.

W 2008 roku Roger Federer zmagał się z problemami zdrowotnymi – mononukleozą zakaźną, co miało wpływ na jego wydajność sportową. Niektórzy krytycy pisali wówczas, że stracił on swoją pozycję nr 1. Jednak w 2009 roku Federer wrócił do gry, czym uciszył swoich krytyków. W tym samym roku w życiu prywatnym Rogera zmieniło się coś jeszcze, poślubił Mirkę Vavrinec, która do 2002 roku była zawodową tenisistką. Roger i Mirka mają dwoje dzieci – bliźniaczki. 

Roger z pewnością jest tenisowym geniuszem i dla wielu może być wzorem do naśladowania. Działa on także charytatywnie i na pewno ten wyjątkowy talent zostanie zapamiętany na zawsze w historii tenisa.
Data: 2015-10-23 godz. 08:57
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: kidpub.com