Notatka z życia: pierwszy mistrz po wojnie

fot. Wikimedia Commons

Dokładnie 89. lat temu na świat przyszedł zdobywca pierwszego po wojnie złotego medalu olimpijskiego dla Polski. Zygmunt Chychła, bo o nim mowa urodził się 5 listopada 1926 roku w Gdańsku.

Przygodę z boksem rozpoczął już w wieku 13 lat w Gedanii. Niestety, wybuch wojny zatrzymał jego sportowy rozwój. Po rozpoczęciu wojny został pozbawiony gdańskiego obywatelstwa, a w 1944 roku wcielony do Wehrmachtu. Trafił do Francji, gdzie zdezerterował, po czym trafił do 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa we Włoszech. Do Polski wrócił rok po wojnie.

Już w 1947 roku pojawił się w biało-czerwonej kadrze prowadzonej przez samego Feliksa Stamma. Rok później był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich. W Londynie dotarł do ćwierćfinału. W 1951 roku sięgnął po Mistrzostwo Europy na turnieju we włoskim Mediolanie. Na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach również był najlepszy, zdobywając pierwsze po wojnie złoto dla Polski. Rok później na Mistrzostwa Starego Kontynentu w Warszawie powtórzył sukces z Włoch.

Chorował na gruźlicę, w wyniku braku leczenia choroba postępowała. Po warszawskim czempionacie zakończył sportową karierę. W 1972 roku wyemigrował do Niemiec. Zmarł 26 września 2009 roku w Hamburgu.
Data: 2015-11-05 godz. 08:56
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl