Notatka z życia: Ryszard Kubiak

Mimo że chciał zostać wioślarzem, jego niski wzrost uniemożliwił mu osiągnięcie tego celu. Nie porzucił jednak marzeń o wioślarstwie i jako sternik, którym został z konieczności, święcił wiele sukcesów, z medalem olimpijskim na czele. Ryszard Kubiak, bo o nim mowa, w najbliższą sobotę skończy 64 lata.

Urodził się 22 marca 1950 roku w Bydgoszczy. To właśnie w tamtejszych klubach – KKW i Zawiszy rozpoczynał przygodę z wioślarstwem. Jak pisze Bogdan Tuszyński w książce „Polscy olimpijczycy XX wieku", liczył 170 cm, a w drugiej połowie lat 60. chłopców o tak niskim wzroście nie rekrutowano już na wioślarzy. Kubiak został więc sternikiem i wyszedł na tym bardzo dobrze, gdyż właśnie w tej roli spisywał się znakomicie. Wspomniany dziennikarz sportowy uznał go nawet za jednego z najlepszych sterników w historii polskiego sportu.

Za Ryszardem Kubiakiem przemawia nie tylko opinia fachowców, ale przede wszystkim wyniki. 14 tytułów mistrza Polski wywalczonych w dwójkach, czwórkach i ósemkach ze sternikiem, wielokrotny udział w najważniejszych imprezach międzynarodowych – mistrzostwach Europy, świata i igrzyskach olimpijskich, a co najważniejsze, medale tych imprez. Sternik z Bydgoszczy może pochwalić się srebrem mistrzostw świata z Nottingham z 1975 roku, a także brązowym krążkiem zawodów tej samej rangi, wywalczonym trzy lata później w Karapiro. Oprócz tych trofeów, bydgoski sportowiec ma jeszcze w swoim dorobku Diamentowe Wiosła, Silver Goblets oraz Puchar Księcia Filipa.

Największym sukcesem Kubiaka pozostaje jednak medal olimpijski, który wspólnie ze Stadniukiem, Nowakiem, Tomasiakiem i Stellakiem wywalczył w 1980 roku w Moskwie. Polska czwórka ze sternikiem zajęła w ZSRR miejsce na najniższym stopniu podium. Były to trzecie i, jak się później okazało, ostatnie igrzyska w karierze bydgoszczanina. Kubiak startował wcześniej w Monachium i Montrealu, ale w tych imprezach kierowane przez niego osady dojeżdżały do mety na szóstych miejscach. Sukces z Moskwy być może udałoby się powtórzyć cztery lata później w Los Angeles, ale tam niestety polscy sportowcy z przyczyn politycznych nie pojechali. Olimpijski dorobek Kubiaka zamknął się więc na trzech startach i jednym brązowym medalu.

Bogdan Tuszyński, "Polscy olimpijczycy XX wieku", Wydawnictwo Europa, Warszawa 2003

Data: 2014-03-20 godz. 07:17
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl