Czy wiesz, że: silne związki braci Kliczko z Warszawą

fot. Wikimedia Commons/Vergo

Czy wiesz, że początki kariery bokserskiej braci Kliczko związane są ze stołecznym miastem?

Młodszy z braci, Władimir, w połowie lat 90. tych, jeszcze przed startem olimpijskim w Atlancie (1996), walczył w barwach warszawskiej Gwardii. Do Polski przyjeżdżał w weekendy. W piątek wieczorem sparował z Przemysławem Saletą, a w niedzielę boksował w polskiej lidze. Łącznie stoczył pięć walk, z czego cztery wygrał przed czasem, a jedną na punkty. Za zwycięstwa inkasował horrendalną jak na tamte czasy dla niego kwotę od 200 do 250 dolarów. Polskich rywali przerastał o głowę – zarówno pod względem warunków fizycznych, jak i umiejętności bokserskich. Na amatorskim ringu nie miał sobie równych. Walczył 112 razy, przegrał tylko 6 pojedynków. Na początku tego stulecia w znakomitym stylu triumfował w Memoriale im. Feliksa Stamma.

Związki z Warszawą miał również jego brat, Witalij, który trenował kickboxing w sekcji walk stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego. Często odbywał sparingi m.in. ze wspomnianym już wcześniej Przemysławem Saletą. Pobyt w Polsce wykorzystywał również jako okazję do zarobienia pieniędzy. W piątki i soboty zazwyczaj stał na bramce w warszawskich klubach.

Władimir był posiadaczem pasów mistrzowskich organizacji IBF, WBO, IBO oraz superczempion WBA, z kolei Witalij był mistrzem świata organizacji WBC w kategorii ciężkiej.
Data: 2016-02-21 godz. 09:41
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl