Wydarzyło się: otwarto Wielką Krokiew

fot. Wikimedia Commons/Julo

22 marca 1925 roku otwartą skocznię narciarską Wielka Krokiew w Zakopanem. W konkursie inauguracyjnym wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka.

Nazwa skoczni pochodzi od miejsca jej lokalizacji – północnego stoku szczytu Krokiew. Teren, na którym miał powstać obiekt, został wydzierżawiony na 50 lat od hrabiego Władysława Zamoyskiego. Projekt ogólny skoczni przygotował architekt Karol Stryjeński, który był pomysłodawcą oraz głównym architektem obiektu, a plan techniczny Szwed Sellstroem. Prace remontowe przedłużały się z powodu niewystarczających środków finansowych. Z pomocą przyszło wojsko, żołnierze aktywnie uczestniczyli w pracach budowlanych.
 
Skocznia została oddana do użytku w marcu 1925 roku. Uroczyste otwarcie obiektu połączono z konkursem skoków. Pierwszym zwycięzcą na Wielkiej Krokwi został Stanisław Gąsienica-Sieczka, który oddał skoki na odległość 30 i 36 metrów. Za nimi uplasowali się – Henryk Muckenbrunn (32, 29m) i Aleksander Rozmus (29,5 i 33m). Rekord skoczni nie był zachwycający, w tamtym czasie uzyskiwano dłuższe odległości na mniejszych obiektach.

Po śmierci Karola Stryjeńskiego skocznia nosiła jego imię aż do 1989 roku, później jej patronem został Stanisław Marusarz. W 1962 roku nastąpiła gruntowna przebudowa obiektu – powstał nowoczesny stadion z trybunami bocznymi. Pod skocznią mogło zgromadzić się nawet 120 tys. kibiców. Wielka Krokiew pozostaje największą skocznią w Polsce z homologacją FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska). 
Data: 2016-03-28 godz. 11:08
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl