Wydarzyło się: pierwszy mecz futsalowców

fot. Wikimedia Commons

21 kwietnia 1992 roku polska reprezentacja futsalu rozegrała pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy. W hiszpańskim Burjassot zremisowała z WNP (obecnie Rosją) 7:7.

Rok wcześnie powołano - przy Polskim Związku Piłki Nożnej – Komisję ds. Futsalu. Kilka miesięcy później do PZPN trafiło zaproszenie do udziału w jednym z turniejów eliminacyjnych do 2. Mistrzostw Świata organizowanych przez FIFA. Funkcję trenera reprezentacji Polski powierzono byłemu piłkarzowi Legii Warszawa Krzysztofowi Sobieskiemu, który pod koniec kariery zawodniczej występował w amerykańskich klubach futsalowych.

Polska trafiła do jednej grupy z Czechosłowacją, Hiszpanią, Węgrami i Wspólnotą Niepodległych Państw. Z powodów organizacyjnych przed wylotem do Hiszpanii nie rozegrano żadnego meczu towarzyskiego. Debiut przypadł na pierwszy mecz eliminacyjny, przeciwko ekipie WNP. Polacy po zaciętym spotkaniu zremisowali 7:7 (3:4), a pierwszego w dziejach gola dla Biało-Czerwonych zdobył zawodnik Vulcana Warszawa Artur Załęcki. 

Późniejsze zwycięstwo 3:2 nad wspólną ekipą Czech i Słowacji oraz remis 3:3 z zespołem Węgier zapewnił nam historyczny awans do turnieju finałowego (przepustkę uzyskiwały trzy najlepsze zespoły). Ostatni mecz z gospodarzami, reprezentacją Hiszpanii, decydował o pierwszym miejscu w grupie. Rywale dominowali od pierwszej do ostatniej minuty, wygrywając 7:1.
Data: 2016-04-25 godz. 10:31
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: Wikipedia.pl/materiały własne