Wydarzyło się: historyczna wygrana Kubicy

fot. Wikimedia Commons/Ann64

8 czerwca 2008 roku na stałe zapisał się na kartach historii polskiej motoryzacji. Robert Kubica triumfował na torze Circuit Gilles Villeneuve w Grand Prix Kanady. Został pierwszym Polakiem, który wygrał wyścig Formuły 1. 

Kanadyjska odsłona rywalizacji miała dla Roberta Kubicy wyjątkowe znaczenie. To właśnie na tym torze, rok wcześniej, Polak był uczestnikiem koszmarnego wypadku. Jego powrót do Kanady zakończył się pierwszym, historycznym zwycięstwem w Grand Prix kierowców Formuły 1.

Polak startował z drugiego miejsca, które utrzymał po pierwszym okrążeniu mimo zaciekłych ataków Fina Kimi Raikkonena. Kluczowe dla dalszych losów wyścigu było 12 okrążenie. Charlie Whiting zdecydował się wpuścić na tor samochód bezpieczeństwa, umożliwiając służbom porządkowym usunięcie z pobocza bolidu Adriana Sutila. Po otwarciu alejki serwisowej czołówka zjechała do boksów, gdzie doszło do niecodziennego zdarzenia. Lewis Hamilton zagapił się i uderzył w tył samochodu Fina, czekającego na zmianę czerwonego światła. Kolizja dla obu kierowców oznaczała koniec wyścigu!

Po zapaleniu się zielonego światła Kubica spokojnie wrócił na tor, plasując się stawce na 10. miejscu. Wszystkie znajdujące się przed nim bolidy miały jednak zaległą wizytą w boksach. Przez kilka okrążeń Polaka spowolniał Sebastian Vettel, co sprawiło, że po swoim tankowaniu to Nick Heidfeld, a nie Kubica wysunął się na prowadzenie. Polski kierowca sprytnym manewrem wyprzedził Niemca na jednym z zakrętów. Od 42. okrążenia Robert samotnie zmierzał do mety. Kilka minut później zrobiło się groźnie po wypadnięciu na pobocze Fernando Alonso, na szczęście nie było potrzeby wpuszczania na tor samochodu bezpieczeństwa. Kubica systematycznie powiększał swoją przewagę nad konkurentami. Ostatecznie wjechał na metę 16 sekund przed swoim kolegą z zespołu BMW Sauber. 

Zwycięstwo oznaczało dla Polaka awans na pozycję lidera klasyfikacji kierowców w sezonie 2008. Nie zdołał jednak utrzymać prowadzenia, spadł również poza podium. Słabszy występ w ostatnim wyścigu sprawił, że zrównał się z nim punktowo czwarty w klasyfikacji Raikkonen, który wyprzedził go ze względu na większą liczbę zajętych miejsc na podium.
Data: 2016-06-13 godz. 10:58
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl