W jedności siła

Katowice to główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Sprawdzamy jak wygląda sport w tym śląskim mieście.

Mówiąc o piłce nożnej i Katowicach najczęściej do głowy przychodzi popularna „GieKSa”. Obecnie zespół z Bukowej rywalizuje w I lidze. Mimo to należy do czołowych klubów na krajowym podwórku, w tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje bowiem dziewiąte miejsce. W najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał trzydzieści sezonów, jednak mistrzostwa nigdy nie zdobył, czterokrotnie był drugi. W całej futbolowej historii w ekstraklasie grały jeszcze dwa kluby z tego miasta – 1. FC Katowice oraz Dąb Katowice. Ten pierwszy miał zresztą dość skomplikowaną historię, w 1927 roku sięgnął po wicemistrzostwo Polski, zaś pięć lat wcześniej zajął 3. miejsce w w mistrzostwach południowo-wschodnich Niemiec. Niegdyś na zapleczu ekstraklasy o ligowe punkty rywalizował KS Balidon Katowice, choć większe sukcesy klub miał chociażby w szermierce, czy też hokeju na lodzie. Dziś drugą siłą katowickiej piłki jest Rozwój Katowice, który rywalizuje na szczeblu III ligi. Obecnie na szczeblu sieniorskim występuje trzynaście klubów z Katowic.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach, czyli dla wielu kibiców w Polsce po prostu „Spodek”, staje się często areną zmagań siatkarskich reprezentacyjnych potęg. Niestety, tylko reprezentacji... Obecnie w mieście działa jedenaście klubów, ale o sukcesach takich jakie miał Górnik Katowice, czy też Rozwój Katowice, dzisiejsze zespoły mogą póki co pomarzyć. Ten pierwszy stawał na podium mistrzostw Polski wśród mężczyzn, drugi sięgał w rywalizacji kobiet po Puchar Polski. Póki co wiele mówi się na temat odbudowy siatkówki w Katowicach, w żeńskim wydaniu siatkówki nową siłą miałby się stać Sokół AZS AWF Katowice, który na razie występuje w II lidze.

Koszykówka również czeka na odbudowę swojej potęgi. Niegdyś przez trzy sezony na najwyższym ligowym froncie rywalizował wspomniany już wcześniej Balidon Katowice. Dziś w II lidze grają takie zespoły jak Mickiewicz-Romus Katowice, czy też AZS AWF Katowice.

Jeżeli chodzi o piłkę ręczną to wygląda ona chyba najgorzej z wymienionych wcześniej dyscyplin. Obecnie funkcjonują dwa kluby zajmujące się szczypiorniakiem – AZS Katowice oraz KS Gloria Katowice. Trzeba przyznać, że jeszcze nie tak dawno prym w handballu wiodła chociażby katowicka Sparta, czy wspomniany AZS...

Katowice na sportowej i geograficznej mapie są dość specyficznym miejscem. Zwykle na to miasto patrzy się pod kątem Aglomeracji Śląskiej. Wówczas jeżeli weźmiemy pod uwagę chociażby takie ośrodki jak Zabrze, Chorzów, Gliwice, Tychy, Bytom, czy też Dąbrowa Górnicza to sportowe zestawienie wygląda imponująco. Zaś sama aglomeracja wydaje się być wręcz sportową potęgą.

Data: 2011-12-07 godz. 18:10
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl