TOP5 - pomyłek sędziowskich

fot. WikimediaCommons/Jan Ruprich

Dzisiaj przybliżymy kilka niewybaczalnych pomyłek arbitrów, które zapisały się w pamięci kibiców. 

O zwycięstwie w sporcie nie zawsze decydują tylko umiejętności. Niedawno boleśnie przekonał się o tym Bayern Monachium w meczu Ligi Mistrzów z Realem Madryt. Ten tekst przypomni najbardziej rażące decyzje sędziów, na których ucierpieli polscy sportowcy.

MIEJSCE 5 
Mistrzostwa świata w skokach narciarskich 2017
Mistrzem świata został wtedy Austriak, Stefan Kraft, który wyprzedził Niemca Andreasa Wellingera i jego reprezentacyjnego kolegę Markusa Eisenbichlera. Na czwartym miejscu uplasował się Kamil Stoch. O tym kto zdobędzie brązowy medal zadecydowały sędziowskie pomyłki. Po pierwsze Eisenbichler powinien uzyskać znacznie mniejsze noty. Sędziowie dopiero na powtórkach dostrzegli błąd przy jego lądowaniu. Co gorsza japoński sędzia oceniając skok Kamila Stocha pomylił przyciski, typując znacznie niższą notę, co pozbawiło Polaka miejsca na podium.

MIEJSCE 4
Siatkarska Liga Światowa – Argentyna 2002
To był dziwny mecz. Meksykańsko-kubański duet sędziowski bił rekordy absurdalnych decyzji. W pierwszym secie przy stanie 24:23 Sebastian Świderski trafił w pole, jednak sędzia wskazał aut, kończąc pierwszą partię. W drugim secie Polacy mieli piłkę meczową. Serwował Dawid Murek posyłając piłkę w boisko. Niestety, sędziowie stwierdzili inaczej, przyznając punkt rywalom. Pomyłek było więcej. Dochodziło do tego, że argentyńscy kibice przestawali bić brawo po kolejnych sędziowskich błędach. Polacy przegrali mecz, a arbitrzy zostali później odsunięci od pracy. 

MIEJSCE 3
Walka bokserska w kategorii 84 kg – Łódź 2012
Dawid Kostecki trafił do aresztu na klika dni przed walką z Amerykaninem Royem Jonesem Jr. Jego miejsce w ringu zajął nieznany wówczas Paweł Głażewski i spisał się rewelacyjnie. Przez 12 rund zdecydowanie górował nad Amerykaninem i wszyscy obserwujący walkę szykowali się na sensację. Jednak sędziowie postanowili wypaczyć wynik rywalizacji i przyznać zwycięstwo Jonesowi. Ich decyzja był szeroko komentowana przez komentatorów i głośno krytykowana przez kibiców.

MIEJSCE 2
Półfinał mistrzostw świata w piłce ręcznej – Katar 2015
Katarczycy z pewnością kupili sobie reprezentację, czy kupili również sędziów? Wielu europejskich zawodników przybrało barwy Kataru w zamian za korzyści finansowe. Najbardziej skorym do współpracy narodem okazali się Serbowie. Wielu zawodników tego kraju zagrało dla Kataru, problem w tym, że sędziowie meczu Polska-Katar również mieli serbskie korzenie. Przez całe spotkanie przytrafiały im się kontrowersyjne decyzje. Kulminacja absurdów nastąpiła w końcówce meczu, gdy Polacy za wszelką cenę próbowali odrobić straty. Sędziowie wybitnie im w tym przeszkadzali „Sędziowie od początku wiedzieli kto wygra ten mecz” oznajmił Piotr Chrapkowski po zakończeniu spotkania.

MIEJSCE 1
Mecz fazy grupowej Mistrzostw Europy w piłce nożnej – Austria-Szwajcaria 2008
Polska prowadziła w meczu z Austrią 1:0. Rozpoczęła się ostatnia minuta spotkania. Spragnieni sukcesu kibice, po latach posuchy, z niecierpliwością wyczekiwali końcowego gwizdka. Howard Webb użył gwizdka lecz nie po to by przyznać Polsce upragnione 3 punkty. Sędzia wskazał ręką 11 metr, mrożąc tym krew w żyłach polskich kibiców. Rzut karny został wykorzystany, mecz zakończył się remisem, a angielski sędzia zapisał się w historii polskiego futbolu. Niestety negatywnie.
Data: 2017-05-23 godz. 11:57
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl