Mistrzynie z Warszawy

O klubie AZS-AWF Warszawa słyszał prawie każdy. Już w kilka lat po jego założeniu stał on się najsilniejszym ośrodkiem sportowym w kraju. Sławę stołecznemu klubowi przyniosły między innymi siatkarki.

Klub Sportowy AZS-AWF Warszawa powstał przy warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego 24 listopada 1949 roku. Jest to pierwszy klub sportowy założony przy uczelni wyższej wychowania fizycznego, kontynuuje on tradycje warszawskiego sportu akademickiego sięgającą 1916 roku. Wraz z powstaniem klubu zaczęło istnieć siedem sekcji, wśród nich była siatkówka żeńska.

Siatkarki z Warszawy choć dziś nie należą do czołowych drużyn w kraju, zajmują pierwsze miejsce w rankingu Mistrzyń Polski z dorobkiem 22 tytułów mistrzowskich. Sześciokrotnie przypadał im tytuł wicemistrzyń Polski, cztery razy warszawskie siatkarki zajmowały trzecie miejsce w kraju. Za nimi w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski siatkówki kobiet na drugim miejscu znajduje się BKS Stal Bielsko-Biała, który tytuł mistrzowski zdobył „zaledwie" ośmiokrotnie.

Data: 2013-01-30 godz. 08:02
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl