49. lat GKS-u Katowice

Będący obecnie w cieniu chorzowskiego Ruchu i Górnika Zabrze, GKS Katowice w tym tygodniu będzie obchodził 49. rocznicę powstania klubu.

Popularna „GieKSa" powstała na bazie kilku innych klubów - Górnika 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowickiego Klubu Łyżwiarskiego, Katowickiego Klubu Sportowego Górnik, Górniczego Klubu Żeglarskiego Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Decyzja o założenie klubu uprawomocniła się 27 lutego 1964 roku.

Dziś klub z Bukowej przechodzi kryzys, a lata świetności ma dawno za sobą. Od początku „GieKSa" była klubem wielosekcyjnym, jednak oczy większości fanów zwrócone były w stronę piłki nożnej. „Trójkolorowi" mistrzostwa kraju nigdy nie zdobyli, czterokrotnie rozgrywki kończyli na drugim i trzecim miejscu. Ośmiokrotnie grali w finale Pucharu Polski, trzy razy sięgnęli po to trofeum, dwa razy zdobyli Superpuchar Polski. Nieźle klubowi wiodło się na arenie międzynarodowej, dwukrotnie katowicka jedenastka dotarła do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, raz na tym samym etapie zagrał w Pucharze UEFA. W debiucie w europejskich pucharach w sezonie 1970/71 w Pucharze Miast Targowych GKS Katowice zmierzył się z wielką Barceloną. Dziś katowiczanie rywalizują jedynie na zapleczu ekstraklasy i nie mierzą się z takimi potęgami jak wspomniana wcześniej FC Barcelona, Glasgow Rangers, Bayer Leverkusen, czy Galatasaray.

Data: 2013-02-25 godz. 07:41
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl