W badmintonowym świecie

Badminton jest grą, w którą gra prawie każde dziecko. Jednak pomimo jej prostych zasad i dostępności jest to sport z tradycjami. Geneza badmintona na świecie jest trudna do określenia. Wiadomo, iż w pozostałościach dawnej cywilizacji azteckiej i chińskiej spotyka się rysunki, przedstawiające grę przypominającą badminton. Świadczy to o tym, iż tego rodzaju aktywność była już znana tysiące lat temu.

W Polsce dopiero 3. maja 1957 roku zostaje powołane Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, które od początku w swoim programie przyjmuje popularyzację gry w kometkę, zaś 7. listopada 1977 roku powstaje Polski Związek Badmintona (PZBad) w Warszawie. Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w badmintona zagrano w 1988 roku w Seulu, gdzie grę potraktowano pokazowo. Jednak szybko uzyskała uznanie i już na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku badminton został włączony do programu jako dyscyplina medalowa. Na tychże igrzyskach wystąpiła nasza reprezentantka Katarzyna Krasowska, zajmując 17. miejsce w grze pojedynczej. Cztery lata później w Atlancie zajęła 9. miejsce, a w 2000 roku w Sydney uplasowała się na 33. pozycji. Co ciekawe nasza kadrowiczka wcześniej uprawiała sprinty i siatkówkę. Katarzyna Krasowska jest dziewięciokrotną mistrzynią Polski w grze pojedynczej oraz czterokrotną w grze podwójnej. W swoim dorobku ma również srebrne i brązowe medale Mistrzostw Polski w grze pojedynczej, podwójnej oraz mieszanej. Do jej sukcesów należy również zaliczyć występy na Mistrzostwach Europy w Herning (1996 r.) i w Sofii (1998), gdzie zajęła 5-8.lokatę.

Do czołowych polskich badmintonistek można zaliczyć również Kamilę Augustyn, zawodniczkę SKB Suwałki. Augustyn jest wielokrotną złotą medalistką w singlu na Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów. W latach 2002-2008 zdobywała złote medale w deblu na Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów. Na Mistrzostwach Europy Juniorów zdobyła złoty i srebrny medal w 2001 roku, oraz brązowy w 1999 roku. Jest złotą medalistą w singlu oraz deblu na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Kamila Augustyn w swoim bogatym dorobku ma również złote medale w deblu na Międzynarodowych Mistrzostwach: Portugalii (2004 r.), Szwecji (2004 r.), Szkocji (2004 r.), Czech (2005 r.) oraz Słowacji (2005 r.).

Data: 2013-04-03 godz. 07:43
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl