Piłka wodna w Polsce

Piłka wodna to jedna z zespołowych dyscyplin sportowych, która w Polsce jest nieco w cieniu. Jak wygląda jej uprawianie w naszym kraju?

Aktualnie o mistrzostwo Polski rywalizuje sześć zespołów, obecnie prowadzenie w tabeli ma ŁSTW Uniwersytet Łódzki. Pierwsze mistrzostwa kraju zorganizowano już w 1925 roku kiedy to triumfował ŻKS Jutrzenka Kraków. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszych latach piłki wodnej, w kraju dominowały głównie żydowskie kluby. Rok 1965 to pierwszy zdecydowany sukces klubowej piłki wodnej. Legia Warszawa dociera aż do półfinału Pucharu Europy. Sukces ten udało się w 1987 roku powtórzyć waterpolistom ZKS Stilon Gorzów Wielkopolski.

Z kolei największe reprezentacyjne sukcesy to 3. miejsce na Mistrzostwach Armii Zaprzyjaźnionych w Hawanie na Kubie w 1977 roku, a także 9. miejsce na tych samych mistrzostwach, tyle że rozgrywanych we francuskim Strasburgu. Wynik ten dawał szansę awansu do Igrzysk Olimpijskich. Niestety ze względów finansowych biało-czerwoni do rywalizacji nie stanęli... Obecnie selekcjonerem kadry jest Edward Kujawa, a jego asystentem Robert Serwin.

Data: 2013-04-20 godz. 06:34
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl