Polskie łuczniczki

Dzisiejsze łucznictwo kobiet nie jest dyscypliną cieszącą się największym powodzeniem. Być może jest to spowodowane tym, że owszem mamy w niej sukcesy, ale jednak pozostają one jednorazowe.

Zupełnie inaczej rzecz się miała w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Działacze Polskiego Związku Łuczników w 1931 roku podjęli inicjatywę utworzenia we Lwowie Międzynarodowej Federacji Łuczniczej. Zostały tam również przeprowadzone pierwsze międzynarodowe zawody, w których jednocześnie startowali mężczyźni jak i kobiety. Podział na płeć nastąpił podczas III międzynarodowych zawodów. Zawody te były dla Polski historyczne również z innego powodu. Mianowicie nasze wspaniałe panie: Anna Moczulska, Janina Kurkowska-Spychajowa oraz Maria Trajdos zdobyły drużynowe Mistrzostwo Świata. W zawodach indywidualnych Janina Kurkowska-Spychajowa zdobyła Mistrzostwo Świata w wieloboju, a Maria Trajdos stanęła na trzecim miejscu podium. To był dopiero początek sukcesów polskich łuczniczek, które w latach 30. XX wieku zostawały Mistrzyniami Świata w konkurencjach indywidualnych jak i zespołowych. Za najwybitniejszą łuczniczkę można uznać właśnie Janinę Kurkowską-Spychajową. Jest to 38. krotna Mistrzyni Świata, wielokrotna srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata oraz rekordzistka Polski.

Data: 2013-06-26 godz. 07:06