Notatka z życia: Bartosz Kurek

Najlepiej punktujący Klubowych Mistrzostw Świata 2009, złoty medalista i najlepiej zagrywający Mistrzostw Europy 2011, zwycięzca i MVP Ligi Światowej 2012. To największe dotychczasowe osiągnięcia Bartosza Kurka, który mimo zaledwie 25 lat, ma na swoim koncie wiele tytułów i indywidualnych nagród. Bez wątpienia przyjmujący reprezentacji Polski i Lube Banca Maceraty to jeden z najbardziej utalentowanych siatkarzy na świecie.

Poważną karierę urodzony 29 sierpnia 1988 r. w Wałbrzychu zawodnik rozpoczynał w AZS PWSZ Nysa. W sezonie 2004/2005 występował w jej barwach w najwyższej klasie rozgrywkowej, zdobywając pierwsze poważne szlify w dorosłej siatkówce. Sezon ten nie był jednak zbyt udany dla nyskiej drużyny, w której Bartosz Kurek występował wspólnie z ojcem Adamem, gdyż zespół spadł do I ligi. Nie przeszkodziło to jednak wypromować się młodemu zawodnikowi na tyle, że angaż zaproponowały mu władze Mostostalu-Azoty SSA Kędzierzyn-Koźle (dzisiejszej ZAKSY). Kurek zmienił otoczenie już jako mistrz Europy kadetów 2005 i najlepiej atakujący tego turnieju. W klubie z Opolszczyzny występował przez trzy sezony. W tamtym okresie drużyna ta nie zaliczała się do czołówki i w okresie 2005-2008 zajmowała, odpowiednio, 8. i dwa razy 6. miejsce.

Po sezonie 2007/2008 Kurek otrzymał propozycję od mistrza Polski – Skry Bełchatów, z której skorzystał. Wtedy był już jednak reprezentantem Polski, w której zadebiutował w meczu z Argentyną 1 czerwca 2007 r. Miało to miejsce za kadencji Raula Lozano, który ostrożnie wprowadzał 19-letniego zawodnika do kadry w eliminacjach do Final Six Ligi Światowej. W debiucie Kurek zdobył 9 punktów, ale nabawił się też kontuzji kostki. W eliminacjach zdobył łącznie 13 punktów. Zabrakło wprawdzie dla niego miejsca w zespole na turniej finałowy, który rozgrywany był w katowickim Spodku, ale już wkrótce Kurek miał się stać niezwykle istotnym elementem kadry.

Tak stało się w kolejnych latach, kiedy siatkarz walnie przyczyniał się do największych sukcesów reprezentacji w ostatniej dekadzie (wyłączając wicemistrzostwo świata z 2006 r.). Obecnie na swoim koncie ma złoto i brąz mistrzostw Europy (Turcja 2009 i Austria/Czechy 2011), medale Ligi Światowej takiego samego koloru (Sofia 2012 i Gdańsk 2011), srebro Pucharu Świata wywalczone w Japonii w 2011 r., a także udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (miejsca 5-8). Oprócz tych osiągnięć i wielu indywidualnych nagród, Kurek może pochwalić się także trzema tytułami mistrza Polski i trzema Pucharami Polski wywalczonymi ze Skrą Bełchatów, dwoma srebrnymi medalami Klubowych Mistrzostw Świata, a także 2. i 3. miejscem w Lidze Mistrzów.

Okres gry w Skrze obfitował więc w wiele sukcesów i zaowocował zagranicznym transferem. Siatkarz z Nysy znalazł się na celowniku Dynama Moskwa, do którego przeszedł w ubiegłym roku. Sezon 2012/2013 w nowych barwach okazał się dla Polaka zupełnie nieudany, dlatego niedawno Bartosz Kurek zamienił Rosję na Włochy, przechodząc do Lube Banca Maceraty. W klubie z Półwyspu Apenińskiego będzie występował z numerem 16, co będzie hołdem oddanym tragicznie zmarłemu Arkadiuszowi Gołasiowi.

Data: 2013-08-29 godz. 07:33
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl