"W cieniu Śląska"

„W cieniu Śląska" to dzieło Michała Wyrwy, w którym opisuje historię największego klubu z Wrocławia. Mimo że książka liczy blisko 350 stron, czyta się ją przyjemnie. Po lekturze bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że autor podołał niełatwemu zadaniu przedstawienia w interesujący sposób dziejów piłkarskiego zespołu.

Książkę otwiera wstęp napisany przez Sebastiana Milę. Piłkarz opisuje w nim przygotowania do ostatniego meczu sezonu 2011/2012, kiedy to Śląsk Wrocław sięgnął po mistrzostwo Polski. Pomocnik wrocławskiej drużyny przybliża też przebieg zwycięskiego spotkania z Wisłą, które pozwoliło wywalczyć tytuł po raz drugi w historii klubu. Autor stosuje tutaj sprawdzony manewr – opowieść rozpoczyna od aktualnego, ważnego wydarzenia, punktu kulminacyjnego, by następnie przenieść czytelnika w pierwszym rozdziale do końca XIX w. i początków sportu we Wrocławiu.

Na kolejnych stronach Wyrwa chronologicznie przedstawia historię drużyny – od roku 1946, kiedy to powstał klub KS Pionier, który po połączeniu z zespołem KS Podchorążak sprawił, że rok 1947 można uznać za początek WKS-u Śląsk Wrocław, po zwycięski sezon 2011/2012. Dzieje klubu to opowieść pełna wzlotów i upadków – awansów i spadków, niespodziewanych sukcesów i niespełnionych marzeń. Wszystko to bardzo dobrze udało się autorowi oddać w swoim dziele. Wyrwa pisze ciekawie, prostym językiem, nie skupiając się tylko i wyłącznie na prezentacji kolejnych wydarzeń i przytaczaniu faktów. W narrację wplata wypowiedzi trenerów i piłkarzy, a także cytuje, zwłaszcza podczas pisania o pierwszych latach funkcjonowania klubu, lokalną prasę.

W książce wiele miejsca poświęcone zostało piłkarzom, trenerom i działaczom, którzy mieli duży wpływ na historię zespołu ze stolicy Dolnego Śląska. Oprócz ich charakterystyki w części dotyczącej dziejów klubu, autor postanowił przybliżyć czytelnikom 10 postaci w osobnej części II. Przedstawił tam życiorysy trenerów, z którymi Śląsk sięgał po mistrzowskie tytuły – Władysława Żmudy i Oresta Lenczyka, a także najlepszych piłkarzy – Kalinowskiego, Pawłowskiego, Tarasiewicza, Prusika, Sybisa, Sztylki, Mili i Kelemena. Michał Wyrwa w swoim dziele rozszerzył też kilka interesujących wątków związanych z historią wrocławskiej drużyny. Czytelnik wiele dowiedzieć może się o tym, że Śląsk, mimo iż był klubem wojskowym, wbrew powszechnej opinii nie zyskiwał na tym aż tyle, co Legia Warszawa. Najlepsi zawodnicy trafiali bowiem do stolicy, a nie do Wrocławia. Autor przybliża także okoliczności przyznania organizacji EURO 2012 stolicy Dolnego Śląska i pisze o wpływie tej decyzji na historię drużyny. W swoim dziele porusza jeszcze kilka interesujących wątków.

„W cieniu Śląska" to dobra opowieść o historii klubu, który miał w zasadzie tyle samo upadków, co wzlotów. Autorowi udało się ciekawie przedstawić dzieje piłkarskiego Śląska Wrocław, a także skutecznie oddać w książce charakter tej drużyny. Książka Michała Wyrwy to bardzo dobrze napisana pozycja o futbolu, która przypaść do gustu powinna nie tylko kibicom klubu ze stolicy Dolnego Śląska. Śmiało można ja polecić wszystkim sympatykom polskiej piłki nożnej.

Data: 2013-09-24 godz. 07:40
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl