Notatka z życia: Brązowa Jesień

Anna Jesień szczególnie upodobała sobie brąz. Krążków tego właśnie koloru ma w swoim dorobku najwięcej. Jest brązową medalistką mistrzostwa świata, a także trzykrotną zdobywczynią trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy. W jej kolekcji brakuje tylko tego najważniejszego – medalu igrzysk olimpijskich.

Koronną konkurencją urodzonej 10 grudnia 1978 r. w Kostkach k. Sokołowa Podlaskiego sportsmenki był bieg przez płotki na dystansie 400 m. Był, gdyż Anna Jesień karierę zakończyła w tym roku po mistrzostwach Polski w Toruniu. 35-letnia zawodniczka Skry i AZS-AWF Warszawa oraz LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża najlepsze lata miała już za sobą. Szczyt jej kariery przypadł na rok 2007, kiedy to w Osace sięgnęła po brąz mistrzostw świata, ustanawiając z czasem 53.86 rekord Polski. Wcześniej, w 2002 i 2006 roku zdobywała brązowe medale mistrzostw Europy. Co ciekawe, zarówno w Monachium jak i w Göteborgu stawała na najniższym stopniu podium w sztafecie 4x400 m, do której często była wystawiana. Udział w mistrzostwach Europy rozgrywanych w Niemczech był bardziej owocny, gdyż drugi brąz dołożyła w biegu przez płotki. Cztery lata później w Szwecji zajęła w tej konkurencji 6. miejsce.

Anna Jesień jest też czterokrotną uczestniczką igrzysk. Pierwszy olimpijski turniej zaliczyła w Sydney. Do Australii jechała w wieku niespełna 22 lat, jeszcze jako panna Olichwierczuk (później wyszła za Pawła Jesienia, który był jej trenerem). Udział w premierowych igrzyskach zakończyła w eliminacjach. Startowała w trzech kolejnych olimpiadach, najlepiej spisując się w 2008 r. w Pekinie, gdzie w finale zajęła 5. miejsce. Cztery lata wcześniej w Atenach ponownie odpadła w eliminacjach, a przed rokiem w Londynie udział w igrzyskach zakończyła w półfinale.

Polska lekkoatletka ma też na koncie sukcesy krajowe. Osiem razy zdobywała tytuł mistrzyni kraju (raz w biegu na 400 m w 2006 r.), a jej rezultat z Osaki do dziś jest rekordem Polski na dystansie 400 m ppł. Co ciekawe, na tych samych mistrzostwach świata rekord kraju w tej samej konkurencji poprawił też Marek Plawgo, także sięgając po brązowy medal. Jego wynik również nie został do teraz pobity, a lekkoatleta, podobnie jak Anna Jesień, karierę zakończył po tegorocznych mistrzostwach Polski.

Data: 2013-10-10 godz. 07:15
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl