Notatka z życia: Multimedalistka olimpijska

Obok Ireny Szewińskiej, Teresa Ciepły jest jedyną Polką, która może pochwalić się medalami olimpijskimi wszystkich kolorów. Na swoich pierwszych igrzyskach w Rzymie w 1960 r. sięgnęła w sztafecie 4x100m po brąz, a cztery lata później w Tokio dołożyła do tego krążka złoto w tej samej konkurencji i srebro w biegu przez płotki na dystansie 80 m.

Ciepły (z domu Wieczorek) urodziła się 19 października 1937 r. w Brodni. W wieku 17 lat wstąpiła do klubu ŁKS Łódź, który reprezentowała do 1960 r. Następnie przeniosła się do Zawiszy Bydgoszcz, z którą była związana do 1968 r., czyli do końca kariery. Jej specjalnościami były skok w dal, bieg przez płotki oraz sprint. Najwięcej sukcesów odniosła w dwóch ostatnich konkurencjach, w których zdobywała medale mistrzostw Polski, igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy.

25 rekordów w kraju i 8 tytułów mistrzowskich. To dorobek lekkoatletki w Polsce. Teresa Ciepły udanie reprezentowała też swój kraj za granicą. Jej pierwszy duży sukces to właśnie brąz igrzysk w Rzymie, który wywalczyła w sprinterskiej sztafecie z Gerwin, Górecką i Sobottą. Cztery lata później już w nieco innym składzie (z Ewą Kłobukowską, Ireną Kirchenstein i ponownie Haliną Górecką) Polki stanęły na najwyższym stopniu podium w biegu 4x100 m, ustanawiając rekord świata 43.6. Do tego sukcesu Ciepły dołożyła jeszcze srebrny medal zdobyty w biegu na 80 m przez płotki i do Polski wracała jako potrójna medalistka olimpijska. Tego dorobku nie udało się jej już poprawić, gdyż na kolejne igrzyska nie pojechała. W 1968 r. zakończyła sportową karierę, poświęcając się wspólnie z mężem Olgierdem Ciepłym pracy trenerskiej (jej mąż też był lekkoatletą, rzucał młotem, reprezentował Polskę na igrzyskach w Rzymie i w Tokio).

Zanim jednak to nastąpiło, Teresa Ciepły powiększyła swój dorobek o medale mistrzostw Europy. Wszystkie zdobyła w Belgradzie w 1962 r., sięgając po złoto w biegu 80 m ppł i sztafecie 4x100 m (Polski ustanowiły rekord Europy – 44.5), a także dorzucając do tego brąz w indywidualnym biegu sprinterskim. Jej medale na tej imprezie stanowiły połowę dorobku Polek (łącznie 6 medali) oraz blisko 1/4 dorobku całej reprezentacji, która łącznie w Jugosławii sięgnęła po 13 krążków.

8 marca 2006 r. Teresa Ciepły zmarła w Bydgoszczy w wieku 68 lat. Niespełna rok później odszedł także jej mąż. 17 października 2007 r. polską lekkoatletkę uznano patronką Zespołu Szkół Nr 15 w Bydgoszczy.

Artykuł na podstawie:

Bogdan Tuszyński, „Polscy olimpijczycy XX w.", Wydawnictwo Europa, Warszawa 2004.

Data: 2013-10-17 godz. 08:26
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl