Zabiegaj o pamięć

fot. Stanisław Popek

To hasło przewodnie XXV Biegu Niepodległości, w którym ma pobiec 12 000 biegaczy. To będzie największa impreza biegowa w Polsce szczycą się organizatorzy biegu, a co za tym idzie najdłuższa flaga narodowa, którą będą tworzyć zawodnicy na linii startu ubrani w białe i czerwone koszulki.

Tradycja tworzenia flagi rozpoczęła się od roku 2009. Jak poinformowali organizatorzy podczas konferencji prasowej w Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki zapisy do biegu trwały 32 godziny, a w pierwszych dziesięciu minutach trwania zapisów na liście startowej pojawiło się 1090 osób. Po raz pierwszy w historii Biegu Niepodległości wprowadzono strefy czasowe. Organizator prosi nie wyprzedzać osób, które wskazują początek danej strefy. Prosi również osoby, które zapisały się, aby dużo wcześniej odbierały pakiety startowe, by w dniu startu tj. 11 listopada 2013 roku o godzinie 11:11 nie było przykrych niespodzianek.

Podczas biegu zostanie zrealizowanych kilka akcji skierowanych do biegowej społeczności. Firma Amway przekaże 2 złote za każdego uczestnika biegu na rzecz Fundacji „Wychowanie przez sport" na edukację i propagowanie biegania wśród najmłodszych. Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało akcję dla biegaczy pod nazwą Mamy Niepodległą! Akcja będzie polegała na wysyłaniu specjalnie zaprojektowanych kartek pocztowych przez wybitnych polskich artystów. Obok kartek tradycyjnych, zostaną uruchomione „neokartki" - kartki nadawane drogą elektroniczną, a docierające do odbiorcy, jako kartki pocztowe. Wszystko to będzie bezpłatne.

W ramach przygotowań do Biegu Niepodległości, Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował cykl treningów na których można było poprawić wydolność organizmu oraz stworzył odpowiednią podbudowę teoretyczną. Nową inicjatywą są wykłady przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny odżywiania i fizjologii organizmu. Jak podkreślił podczas konferencji ambasador XXV Biegu Niepodległości Paweł Januszewski odśpiewanie hymnu przez 12 000 tysięcy biegaczy, będzie niesamowitym wrażeniem, zaś sam udział upamiętnieniem chwil sprzed 95 lat gdy Polska odzyskiwała niepodległość, a co za tym idzie wolność. Nie liczy się wynik, liczy się udział.

Data: 2013-10-29 godz. 16:28
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl