Notatka z życia: Cezary Zamana

Od dziesięciu lat wyścigu Tour de Pologne nie wygrał żaden Polak. Ostatnim, któremu udała się ta sztuka, był Cezary Zamana, który w 2003 r. okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej. Były już kolarz takich grup jak Subaru – Montgomery i Mróz dziś kończy 46 lat.

Urodził się 14 listopada 1967 r. w Ełku, gdzie w wieku czternastu lat rozpoczynał kolarską przygodę w klubie LKS Prim. Poważną karierę Zamana zainicjował w 1990 r., kiedy to trafił na rok do polskiej grupy Ochsner. Następnie jeździł w amerykańskich zespołach: Subaru – Montgomery (1991-1993) oraz Motorola (1995), a w międzyczasie zaliczył roczną przygodę z hiszpańskim Kelme (1994). W Motoroli jednym z jego kolegów był Lance Armstrong. Po przygodzie z zagranicznymi grupami, Cezary Zamana właściwie do końca kariery jeździł już tylko w zespołach z Polski, czyniąc wyjątek w roku 2004, kiedy to należał do belgijskiego Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf.

Największym sukcesem w karierze urodzonego w Ełku kolarza jest wspomniane zwycięstwo w Tour de Pologne. Oprócz niego Zamana ma na swoim koncie także mistrzostwo Polski wywalczone w szosowym wyścigu indywidualnym w 1999 r. oraz srebro i dwa brązowe medale mistrzostw kraju. Siedmiokrotnie brał udział w indywidualnych szosowych mistrzostwach świata zawodowców, a jego najlepszym wynikiem było 25. miejsce w 1993 r. W 2002 r. zwyciężył w klasyfikacji górskiej Tour de Pologne, natomiast blisko zwycięstwa w całym wyścigu był trzy lata wcześniej, kiedy w klasyfikacji generalnej był drugi. Został jednak zdyskwalifikowany za stosowanie środków dopingujących. Cezary Zamana jeden raz wystartował także w Tour de France. Było to w 1993 r., a polski kolarz zajął ostatecznie 100. pozycję. Rok 2006 był ostatnim w jego kolarskiej karierze. Po jej zakończeniu Cezary Zamana został organizatorem Mazovia MTB Maraton.

Data: 2013-11-14 godz. 07:28
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl